Skuteczność trzeciej dawki szczepionki na COVID-19. Są wyniki raportu

2021-09-17 12:39

W Izraelu zatwierdzono podanie trzeciej dawki szczepionki firmy Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 osobom powyżej 60 roku życia. Doszczepienie powinno nastąpić po upływie co najmniej 5 miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki preparatu na koronawirusa. Jaka jest więc skuteczność trzeciej dawki? Naukowcy wyjaśniają w sporządzonym raporcie.

Szczepienie trzecią dawką koncernu Pfizer/BioNTech na koronawirusa rozpoczęło się na początku sierpnia. W szczególności doszczepianie było przeznaczone dla osób powyżej 60 roku życia. Odsetek zaszczepionych dawką przypominającą (tzw. boosterem) wśród osób wynosi 80 proc. w wieku 70-79, 65 proc. w wieku 60-69 i 47 proc. w wieku 50-59 proc.

Izraelskie ministerstwo zdrowia zachęcało seniorów do dodatkowego szczepienia, oferując im benefity, na przykład zwolnienie z tygodniowej kwarantanny po powrocie do Izraela z krajów zaliczanych do obszarów wysokiego ryzyka.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Czy trzecia dawka szczepionki na COVID-19 jest skuteczna?

Doszczepianie seniorów w Izraelu trwa już półtora miesiąca. Dlatego też naukowcy postanowili ocenić skuteczność dawki przypominającej i podzielili się swoimi wynikami na łamach tygodnika medycznego „New England Journal of Medicine (NEJM)”. W badaniu wzięli pod uwagę dane ponad miliona Izraelczyków po 60 r.ż., którzy przyjęli trzecią dawkę preparatu przeciw COVID-19.

U osób z grupy 60 plus, które zostały doszczepione z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy od otrzymania drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, zauważono znaczne zmniejszenie wskaźników: wystąpienia potwierdzonej infekcji oraz ciężkiego przebiegu choroby.

Naukowcy odnotowali, że po upływie 12 dni po podaniu trzeciej dawki preparatu na koronawirusa zmalał wskaźnik zakażeń koronawirusem o 11,3 razy w grupie osób doszczepionych w porównaniu do grupy osób bez boostera. Podobnie sytuacja wygląda ze wskaźnikiem ciężkiego przebiegu COVID-19 – po 12 dniach był niższy o 19,5 razy w grupie tych, którzy otrzymali trzecią dawkę szczepionki.

Na razie izraelski resort zdrowia nie określił, czy w ciągu kolejnych sześciu miesięcy będzie konieczne doszczepianie czwartą dawką preparatu na koronawirusa. - Jest za wcześnie, by mówić o końcu czwartej fali - przekazał minister zdrowia Nitan Horowic.

Źródło: Yinon M. Bar-On, Yair Goldberg, Micha Mandel, Omri Bodenheimer, Laurence Freedman, Nir Kalkstein, Barak Mizrahi, Sharon Alroy-Preis, Nachman Ash, Ron Milo, Amit Huppert, „Protection of BNT162b2 Vaccine Booster against Covid-19 in Israel”, dostęp do badania: 17.09.2021.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.