Siostra Andre przeżyła 118 lat. Miała 3 recepty na długie życie, wśród nich czekoladę

2023-01-18 14:10

Zmarła francuska siostra zakonna Andre. Odeszła w wieku 118 lat – poinformowała agencja AFP. Przed śmiercią seniorka zdradziła swój prosty sposób na długowieczność. W ciągu życia była bardzo oddana posłudze, ale także często sięgała po dwa produkty spożywcze. Jej wybory mogą zaskoczyć.

Siostra zakonna Andre
Autor: Twitter Siostra Andre przeżyła 118 lat. Miała 3 recepty na długie życie, wśród nich czekoladę

Nie żyje siostra Andre. Miała 118 lat

Informacja o śmierci francuskiej siostrze zakonnej Andre obiegła cały świat. Od kwietnia 2022 roku została uznana za najstarszą osobę na świecie. Dyrekcja domu spokojnej starości w Tulonie przekazała, że zmarła we śnie o godz. 2 nocy z poniedziałku na wtorek. "Jest wielki smutek, ale ona tego chciała. To było jej pragnienie, by dołączyć do ukochanego brata. Dla niej to uwolnienie" – napisano w oficjalnym komunikacie.

Agencja AFP, powołując się na listę superstulaktów Gerontologicznej Grupy Badawczej (GRG), podała, że zakonnica była najstarszą żyjącą osobą na świecie. Co więcej, trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, po śmierci 119-letniej Kane Tanaka. Mieszkanka Japonii zmarła 19 kwietnia 2022 w szpitalu w Fukuoce. 

Siostra Andre zdradziła swoją tajemnicę długowieczności

Prawdziwe imię siostry Andre brzmiało Lucile Randon. Urodziła się 11 lutego 1904 roku w miejscowości Ales w południowej Francji. W 1944 roku wstąpiła do katolickiego zakonu dobroczynnego.

W ostatnich latach życia zakonnica była niewidoma i poruszała się na wózku inwalidzkim. Przeszła też zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w styczniu u 2021 roku, kilka tygodni przed swoimi 117. urodzinami. Wystąpiły u niej lekkie objawy, które można było pomylić z przeziębieniem. Niemniej wykonany test potwierdził, że miała COVID-19.

Przed śmiercią siostra Andre wyznała, że dwoma ulubionymi produktami, po które często sięgała, były czekolada i czerwone wino. Jak stwierdziła, podczas wywiadu na AFP w kwietniu 2022 roku, praca sprawiła, że tak długo żyła. "Pracowałam do 108. roku życia" - dodała.