Sanofi przedstawiła nowe wyniki badań nad szczepionką przeciw COVID-19. Jest skuteczna?

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 opracowana przez francuską firmę Sanofi i brytyjski koncern GlaxoSmithKline (GSK) przeszła pozytywnie drugą fazę badań klinicznych. Wstępne wyniki pokazują, że preparat na koronawirusa jest skuteczny.

Firma Sanofi wydała oficjalny komunikat, w którym przekazała, że „próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych z wszystkich grup wiekowych”. Jak dodano, „poziom wytworzonych przeciwciał był porównywalny z obserwowanym u osób, które przechorowały COVID-19”. Okazało się, że jedna dawka preparatu na koronawirusa wywoła wysoki poziom przeciwciał u ozdrowieńców, co sugeruje duży potencjał rozwoju tej substancji jako tzw. szczepionki przypominającej. Na podstawie uzyskanych wyników nie stwierdzono także żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego preparatu. 

Badania kliniczne nad szczepionką Sanofi

Badania klinicznie nad szczepionką Sanofi rozpoczęły się 22 lutego 2021, w których uczestniczyło 722 ochotników. Koncern planuje w najbliższych tygodniach ruszyć z trzecią fazą testów klinicznych. Ma zostać zaangażowanych ponad 35 tys. osób pochodzących z różnych krajów świata.

Szczepionka Sanofi bazująca na rekombinowanym białku ma być podawana w dwóch dawkach, tak samo, jak już dostępne szczepionki przeciw COVID-19: Pfizer/BioNTech i Moderna. Wdrożenie preparatu znacznie się opóźniło ze względu na wcześniej wykryty błąd w badaniach. Sanofi ma nadzieję, że być może ta szczepionka opracowana we współpracy z GSK pojawi się na rynku pod koniec 2021 roku. Unia Europejska złożyła zamówienie w ramach wspólnego mechanizmu zakupu 300 mln dawek tej szczepionki. 

Francuski koncern pracuje jeszcze nad drugim projektem szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

Źródło: The Guardian

Czy kobieta w ciąży powinna się szczepić na COVID-19?
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE