"Sala operacyjna": sezon 1, odcinek 7

2015-04-13 14:35

Siódmy odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" pozwala nam przyjrzeć się, jak wygląda ablacja - zabieg będzie wykonywany u chorego, którego problemem jest arytmia serca.

Sala operacyjna: serial dokumentalny FOKUS TV, odcinek 7
Autor: Czech Tourism|Fokus TV Bogusław cierpi na arytmię serca. To bardzo niebezpieczna choroba, lekarze decydują się na przeprowadzenie tzw. ablacji.

Siódmy odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" to spotkanie z Bogusławem, pacjentem, którego problemem jest arytmia serca, i który będzie musiał poddać się tzw. ablacji.

Bogusław prowadzi niewielkie przedsiębiorstwo produkujące ogrodzenia. Coraz częściej w pracy dokucza mu dziwne kołatanie serca. Podejrzewa, że ich przyczyną jest stres. Niestety ataki pojawiają się coraz częściej, nawet przy niewielkim wysiłku. Badania wykazują, że mężczyzna cierpi na arytmię serca. To bardzo niebezpieczna choroba, która nieleczona może spowodować udar mózgu, a nawet zgon. Lekarze decydują się na przeprowadzenie tzw. ablacji. Zabieg polega na wprowadzeniu sterowalnej elektrody przez żyłę lub tętnicę udową do mięśnia sercowego. Końcówka elektrody jest rozgrzewana do temperatury około 60°C, aby “wypalić” w sercu ogniska wywołujące zaburzenia rytmu. Bogusław obawia się czy po zabiegu będzie mógł wrócić do pracy.

Ważne

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to szpital wieloprofilowy o najwyższym stopniu referencyjności, w którym działa największe w Polsce centrum urazowe. To znaczy, że trafiają tutaj najciężej poszkodowane ofiary wypadków oraz najbardziej skomplikowane przypadki chorych z najróżniejszych miejsc w Polsce. W WIM pracuje ponad 3 tys. osób, które co roku dbają o ponad 65 tys. pacjentów. Niezwykłość tego szpitala polega na tym, że jego kadra zdobywała wiedzę w najbardziej znanych klinikach na świecie. Bezcenne jest także doświadczenie wojskowych medyków wyniesione z pracy w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Umiejętności nabyte w czasie ratowania życia najpoważniej poszkodowanych ofiar wojny pozwalają zdecydowanie skuteczniej leczyć Polaków, którzy doznali obrażeń w czasie wypadków, katastrof i innych nagłych zdarzeń. Placówka zwana powszechnie „szpitalem na Szaserów” działa od ponad 50 lat.

FOKUS TV

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki