"Sala operacyjna": sezon 1, odcinek 1

2015-03-17 7:07 Fokus TV

Bohaterami pierwszego odcinka serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" są 39-letni Artur, cierpiący na dziwne omdlenia i 89-letni Jan, który do szpitala trafił z silnymi bólami w klatce piersiowej. Zobaczymy koronarografię i zabieg hybrydowy jednoczesnego wszczepienia by-passów i stentów.

Pierwszy odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" opowiada historię dwóch pacjentów: Artura i Jana, którzy trafiają do szpitala na Szaserów z powodu kłopotów z układem krążenia.

Artur starał się bagatelizować złe samopoczucie, choć od dłuższego czasu żona namawiała go na wizytę u lekarza. Ostatecznie zdecydował się na badania i wtedy usłyszał diagnozę, która go przeraziła. Lekarze podejrzewali, że w każdej chwili grozi mu zawał serca i konieczne jest przeprowadzenie koronarografii – inwazyjnego badania polegającego na wprowadzeniu przez tętnicę promieniową specjalnej sondy wprost do naczyń wieńcowych w sercu. Kamera będzie towarzyszyć Arturowi podczas przygotowań do zabiegu i podczas jego trwania. Z bardzo bliska zobaczymy, na czym polega ten zabieg i jakie ostatecznie daje efekty.

Pan Jan, mieszkaniec Olsztyna, trafił do szpitala przy Szaserów z silnymi bólami w klatce piersiowej. Okazało się, że ma zaawansowaną miażdżycę naczyń wieńcowych i jedynym ratunkiem jest wszczepienie by-passów i stentów. Ze względu na wiek pacjenta lekarze decydują się wykonać te zabiegi podczas jednej operacji tzw. hybrydowej (dwa zespoły chirurgów operują jednocześnie). Ta nowoczesna metoda jest trudniejsza dla kardiochirurgów, ale o wiele korzystniejsza dla chorego. Dzięki niej kilka dni po operacji pacjent wróci do pełnej sprawności. W przypadku pana Jana jest to bardzo ważne, bo opiekuje się chorą żoną i chce jak najszybciej znaleźć się w domu.

Ważne

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to szpital wieloprofilowy o najwyższym stopniu referencyjności, w którym działa największe w Polsce centrum urazowe. To znaczy, że trafiają tutaj najciężej poszkodowane ofiary wypadków oraz najbardziej skomplikowane przypadki chorych z najróżniejszych miejsc w Polsce. W WIM pracuje ponad 3 tys. osób, które co roku dbają o ponad 65 tys. pacjentów. Niezwykłość tego szpitala polega na tym, że jego kadra zdobywała wiedzę w najbardziej znanych klinikach na świecie. Bezcenne jest także doświadczenie wojskowych medyków wyniesione z pracy w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Umiejętności nabyte w czasie ratowania życia najpoważniej poszkodowanych ofiar wojny pozwalają zdecydowanie skuteczniej leczyć Polaków, którzy doznali obrażeń w czasie wypadków, katastrof i innych nagłych zdarzeń. Placówka zwana powszechnie „szpitalem na Szaserów” działa od ponad 50 lat.

FOKUS TV

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE