Rozwiązano zagadkę śmierci Bruce'a Lee? Zmarł, bo pił za dużo wody

2022-11-22 8:21

Niemal 50 lat po śmierci legendy filmów kung fu Bruce Lee lekarze prawdopodobnie odkryli przyczynę obrzęku mózgu, który doprowadził do zgonu. Jak twierdzą, Bruce Lee miał hiponatremię, czyli niedobór sodu, wynikający z picia zbyt dużej ilości wody.

Rozwiązano zagadkę śmierci Bruce'a Lee? Zmarł, bo pił za dużo wody
Autor: https://www.facebook.com/BruceLee Rozwiązano zagadkę śmierci Bruce'a Lee? Zmarł, bo pił za dużo wody

Bruce Lee zmarł w 1973 roku w trakcie pobytu w Hongkongu. Miał 32 lata. Sekcja zwłok wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci był obrzęk mózgu hollywoodzkiego aktora.

Lekarze podejrzewali wówczas, że doszło do niego z powodu zbyt dużej ilości środków przeciwbólowych. Przedwczesna śmierć Bruce Lee była szeroko komentowana - podejrzewano między innymi, że aktor padł ofiarą gangsterskich porachunków.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Powód obrzęku mózgu Bruce Lee inny, niż sądzono

Blisko 50 lat później naukowcy ponownie przyjrzeli się zgromadzonym wówczas dowodom i wynikom badań. I stwierdzili, że Bruce Lee zmarł najprawdopodobniej z powodu hiponatremii - niedoboru sodu, w efekcie którego doszło do obrzęku komórek, w tym komórek mózgu.

Analiza wykazała, że u aktora zbiegło się wiele czynników ryzyka niedoboru sodu, w tym picie dużych ilości płynów (w okresie poprzedzającym śmierć Bruce Lee stosował dietę płynną z soku marchwiowo-jabłkowego), przyjmowanie konopi indyjskich, a także zażywanie leków na receptę i picie alkoholu.

Jak napisali badacze w podsumowaniu pracy, która ukazała się w piśmie Clinical Kidney Journal: „Postawiliśmy hipotezę, że Bruce Lee zmarł z powodu określonej formy dysfunkcji nerek: niezdolności do wydalania wystarczającej ilości wody w celu utrzymania homeostazy wodnej. Może to prowadzić do hiponatremii, obrzęku mózgu i śmierci w ciągu kilku godzin, jeśli nadmiernemu spożyciu wody nie towarzyszy wydalanie wody z moczem”.

Objawy hiponatremii są charakterystyczne

Do hiponatremii dochodzi, gdy poziom sodu w surowicy krwi spadnie poniżej 135 mmol/L. Stan ten najczęściej jest wynikiem nadmiernej ilości wody w organizmie w stosunku do ilości sodu - na przykład wtedy, gdy ktoś pije zbyt dużo wody. Objawy hiponatremii zależą zarówno od ilości sodu, jak i tempa, w jakim spada jego stężenie.

Do objawów niedoboru sodu zaliczane są:

  • problemy z utrzymaniem równowagi
  • zaburzenia koncentracji i funkcji poznawczych
  • splątanie
  • nudności i wymioty
  • osłabienie
  • nadmierna senność
  • ból głowy

Ciężka i ostra hiponatremia może doprowadzić do takich objawów, jak:

  • zaburzenia świadomości
  • drgawki
  • śpiączka
  • zatrzymanie akcji serca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki