Rośnie liczba zakażeń nową odmianą koronawirusa. Kraken to "najgorszy wariant"

2023-01-03 16:32

Stany Zjednoczone właśnie stawiają czoła najnowszemu podwariantowi omnikrona - wariantowi XBB.1.5, zwanemu również Krakenem. W ostatnim miesiącu niepokojąco wzrosła liczba zakażeń wirusem. To "prawdopodobnie najgorszy podwariant, z jakim mierzy się teraz świat" - alarmują specjaliści.

Rośnie liczba zakażeń nową odmianą koronawirusa. Kraken to najgorszy wariant
Autor: Getty Images Stany Zjednoczone zaniepokojone nowym wariantem koronawirusa.

Świat obawia się nowych podwariantów

Choć wydawałoby się, że pandemia koronawirusa chyli się ku końcowi, niedawno, wraz ze zniesieniem polityki "zero covid" w Chinach odnotowano poważne i nagłe wzrosty zakażeń koronawirusem. Wirus w tym kraju szaleje do tego stopnia, że służba zdrowia powoli staje się niewydolna.

Naukowcy zaniepokojeni są również ilością powstających podwariantów koronawirusa. Specjalista ds. zdrowia globalnego z Uniwersytetu Yale Chen Xi, podkreślił, że skutki fali zachorowań w Chinach mogą być nieprzewidywalne, zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością. Dodał, że utrzymująca się pandemia "może wytworzyć warianty budzące zaniepokojenie".

Choć władze Chin zaprzeczają informacjom sugerującym powstawanie nowych wariantów koronawiursa w tym kraju, Agencja AP twierdzi, że restrykcje dotyczące podróżnych z Chin do niektórych krajów są odpowiedzią na obawę przed ich ewentualnym pojawieniem się.

Czytaj więcej: Chiny otworzyły granice, ale świat się boi. Wracają obowiązkowe testy dla podróżnych

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Kraken atakuje USA

Wśród krajów wprowadzających testowanie podróżnych z Chin niedawno znalazły się Stany Zjednoczone. Co ciekawe, to właśnie tam wykryto najnowszy podwariant Omikrona.

Świat zaniepokojony jest szybkim tempem rozprzestrzeniania się podwariantu XBB.1.5 na terenie Stanów Zjednoczonych. W ostatnim tygodniu grudnia zakażenia tym wariantem stanowiły 40 proc. wszystkich zakażeń odnotowanych w USA. Jak podkreśla Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), zakażeń tym wirusem jest dwukrotnie więcej w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Skąd taki nagły wzrost zakażeń? Specjaliści twierdzą, że podwarianty z tej linii mają dużą zdolność wymijania odpowiedzi immunologicznej powstałej w wyniku szczepienia oraz przebytej infekcji. Oznacza to wzrost ryzyka ponownego zakażenia tym podwariantem.

Ponadto, jak podaje stacja CNBC, Kraken (XBB.1.5) ma większą zdolność przyczepiania się do komórek niż wariant poprzedni - XBB.

Dr Michael Osterholm, specjalista ds. chorób zakaźnych Uniwersytetu Minnesoty uważa, że wariant XBB to "prawdopodobnie najgorszy wariant, z jakim mierzy się teraz świat".