Rewolucja w aptekach. Co nas czeka od 27. stycznia?
W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które będą wykonywane w aptekach. Regulacja umożliwi m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także przeprowadzanie innych badań, które od tej pory będą mogli wykonywać przeszkoleni farmaceuci.
Od 27. stycznia w aptekach będzie możliwe testowanie w kierunku infekcji COVID-19 - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie konieczne skierowanie od lekarza.
"Należy podkreślić, że apteki będące placówkami ochrony zdrowia, pełnią między innymi funkcję dystrybucyjną dla produktów leczniczych, dlatego testowanie powinno odbywać się w dedykowanym pomieszczeniu - tak zwanym pokoju opieki farmaceutycznej" – powiedziała prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
W takcie wykonywania testów diagnostycznych należy przede wszystkim zadbać o ochronę pracownika i wyposażyć pracowników aptek w jednorazowe fartuchy ochronne, rękawiczki, środki dezynfekujące czy maseczki ochronne. Pomieszczenie, w którym będą przeprowadzane testy powinno być regularnie wietrzone i dezynfekowane.
"Część procedur postępowania została już wypracowana. Od lipca ubiegłego roku farmaceuci realizują szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oczywiście w celu przeprowadzania testów diagnostycznych, a tym samym poszerzenia wachlarza usług świadczonych na rzecz pacjentów, potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie farmaceutów" – podkreśliła ekspertka.
"Biorąc pod uwagę fakt, że jedynie w grudniu apteki sprzedały blisko milion testów antygenowych w kierunku zakażenia koronawirusem, zainteresowanie wykonaniem testu przez wykwalifikowanego pracownika medycznego, jakim jest farmaceuta, może być znaczne" – podsumowała.
Według Jarosława Mateuszuka, kierownika apteki ogólnodostępnej w Augustowie, dotychczasowe doświadczenia w zakresie wykonywania szczepień przeciw COVID-19 wykazały ogromny potencjał aptek, potwierdzający fachowość farmaceutów w tym zakresie.
"Do tej pory wykonano w aptekach ponad milion szczepień wśród pacjentów powyżej 15. roku życia, co wskazuje na duże zaufanie skierowane do farmaceutów pracujących w aptekach" – powiedział.
To jednak nie jedyne zmiany. W załączniku do rozporządzenia wskazano także podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę na potrzeby opieki farmaceutycznej.
Oprócz testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2, farmaceuci będą mogli przeprowadzać badanie podstawowych paramentów życiowych, takich jak:
- ciśnienie krwi,
- tętno,
- puls,
- saturacja krwi,
- pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR).
Zgodnie z rozporządzeniem, farmaceuta będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.
Wszystkie wyżej wymienione badania, z wyjątkiem testu w kierunku SAR-CoV-2, nie będą finansowane ze środków publicznych.