Regularna aktywność może obniżyć ryzyko rozwoju lęku o prawie 60%

2021-09-10 8:29

Wyniki badania opublikowanego na łamach Frontiers sugerują, że osoby, które regularnie ćwiczą, są o prawie 60% mniej narażone na ryzyko rozwoju lęku. W sytuacjach, gdy odczuwamy spadki nastroju często szukamy w Internecie szybkich sposobów na poprawę humoru. Najczęstsze wyniki wyszukiwania obejmują oczywiście m.in. aktywność fizyczną.

Ćwiczenia
Autor: Getty Images

Jedną z najczęstszych sugestii przedstawianych jako krok w kierunku osiągnięcia dobrego samopoczucia i zapobiegania przyszłym problemom, jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych, niezależnie od tego, czy jest to spacer, czy gra zespołowa. 

Poradnik Zdrowie: lęk - skąd się bierze?

Szacuje się, że zaburzenia lękowe, które zwykle rozwijają się we wczesnym okresie życia danej osoby, dotykają około 10% światowej populacji i występują dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choć wiadomo już na pewno, że aktywność fizyczna to obiecująca strategia leczenia lęku, niewiele wiadomo na temat wpływu intensywności ćwiczeń i poziomu sprawności fizycznej na ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych.

Opublikowane przez naukowców ze Szwecji badanie w Frontiers in Psychiatry, wykazało, że osoby, które brały udział w największym na świecie długodystansowym wyścigu narciarstwa biegowego (Vasaloppet) w latach 1989-2010 były znacznie mniej narażone na ryzyko rozwoju lęku w porównaniu z osobami nie jeżdżącymi na nartach w tym samym okresie.

Badanie opiera się na danych pochodzących od prawie 400 000 osób w jednym z największych w historii badań epidemiologicznych obejmujących całą populację obu płci.

Zaskakujące odkrycie wśród narciarek

„Odkryliśmy, że grupa prowadząca bardziej aktywny styl życia miała prawie 60% mniejsze ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych w okresie obserwacji trwającym do 21 lat” – powiedziała pierwsza autorka artykułu, Martine Svensson i jej kolega i główny badacz, Tomas Deierborg z Department of Experimental Medical Science w Szwecji.

Związek między aktywnym fizycznie stylem życia a niższym ryzykiem rozwoju lęku zaobserwowano zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Autorzy badania zaobserwowali jednak zauważalną różnicę w poziomie wydolności wysiłkowej i ryzyku wystąpienia lęku między mężczyznami a kobietami.

Podczas gdy wydolność fizyczna narciarza płci męskiej nie wydawała się wpływać na ryzyko wystąpienia lęku, grupa narciarek o najwyższych wynikach miała prawie dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych w porównaniu z grupą, która była aktywna fizycznie na niższym poziomie wydajności.

„Co ważne, całkowite ryzyko wystąpienia lęku wśród kobiet osiągających dobre wyniki było nadal niższe w porównaniu z bardziej nieaktywnymi fizycznie kobietami w populacji ogólnej”.

Według naukowców odkrycia te obejmują stosunkowo niezbadany obszar badań naukowych, ponieważ większość wcześniejszych badań koncentrowała się na depresji lub chorobach psychicznych, a nie na zdiagnozowanych zaburzeniach lękowych. Co więcej, niektóre z największych badań dotyczących tego tematu obejmowały tylko mężczyzn, miały znacznie mniejszą wielkość próby i albo miały ograniczone dane, albo nie zawierały żadnych danych kontrolnych, aby śledzić długoterminowe skutki aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne.

Krok do kolejnych badań

Zaskakujące odkrycie związku między sprawnością fizyczną a ryzykiem zaburzeń lękowych u kobiet również podkreśla naukowe znaczenie tych wyników dla dalszych badań.

„Na zachowania związane z ćwiczeniami i objawy lękowe może mieć wpływ genetyka, a także czynniki psychologiczne i cechy osobowości, czynniki zakłócające, których nie można było zbadać w naszej kohorcie. Potrzebne są badania weryfikujące czynniki napędzające te różnice między mężczyznami i kobietami, jeśli chodzi o zachowania podczas ćwiczeń i ich wpływ na rozwój lęku”.

Badacze dodali także, że randomizowane badania interwencyjne, a także długoterminowe obiektywne pomiary aktywności fizycznej w badaniach prospektywnych są również potrzebne do oceny ważności i przyczynowości zgłoszonego przez nich związku. Ale czy to oznacza, że ​​szczególnie jazda na nartach może odgrywać ważną rolę w powstrzymywaniu rozwoju zaburzeń lękowych, w przeciwieństwie do jakiejkolwiek innej formy ćwiczeń? Svensson i Deierborg zaznaczyli, że poprzednie badania wykazały korzyści z dbania o kondycję dla naszego zdrowia psychicznego.

„Badania skupiające się na określonych dyscyplinach sportowych mogą znaleźć nieco inne wyniki i wielkości skojarzeń, ale najprawdopodobniej wynika to z innych ważnych czynników, które wpływają na zdrowie psychiczne i których nie można łatwo kontrolować w analizie badań”.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.