RCB radzi, co robić w razie wybuchu i ewakuacji. "Bądźcie gotowi na każdą ewentualność"

2024-03-29 13:28

W piątek 29 marca 2024 roku ruszyła specjalna strona Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Na niej znalazły się informacje na temat najróżniejszych zagrożeń. Możemy dowiedzieć się jak spakować plecak ewakuacyjny i jak postępować w razie zagrożeń radiologicznych, nuklearnych czy chemicznych oraz eksplozji.

RCB radzi, co robić w razie wybuchu i ewakuacji. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność
Autor: fot. Getty Images RCB ze specjalną stroną. Co zrobić w razie eksplozji?

Możliwe zagrożenia. RCB wypuszcza specjalna stronę

W ostatni piątek marca 2024 roku uruchomiona została specjalna strona Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Można ją znaleźć pod adresem alert.rcb.gov.pl. Podstawowym celem tego projektu - według informacji RCB - jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i eksplozji (CBRNE). Co więcej, na stronie znajdziemy również informacje, jak należy się zachować i jakie procedury obowiązują w przypadku wystąpienia takowych zagrożeń. Jak  napisano, przygotowane zostały poradniki do każdego z zagrożeń CBRNE. W nich znajdziemy podstawowe informacje o samym zagrożeniu, jego źródłach i najważniejsze ze wszystkiego - sposoby jak go uniknąć, a także zasady postępowania. Poradniki są dostępne w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Jak poinformowało RCB, na stronie znajdziemy również ikonografiki, które w prosty sposób pokazują, jak postępować w przypadku danego zagrożenia - na przykład jeśli doszło do poparzenia kwasem. Dowiemy się też, co zrobić w przypadku wybuchu tak zwanej "brudnej bomby", która składa się z ładunku wybuchowego i materiału radioaktywnego rozprzestrzeniającego się wskutek eksplozji. 

Rząd szykuje nas do wojny?! RCB pokazuje, jak zapakować się na ewakuację. Zobacz film

Plecak na wypadek ewakuacji. Rady RCB 

W zakładce "Bądź gotowy" umieszczona została między innymi porada o tym, jak powinno się przygotować plecak ewakuacyjny. Jeśli chcemy sobie to ułatwić, ze strony można pobrać checklistę, na której znajdziemy konieczne przedmioty. Wśród nich znalazły się najważniejsze dokumenty, śpiwór, apteczka, gotówka czy posiłki na dwa dni. Jak zaznacza RCB, każdy członek rodziny powinien mieć przygotowany osobny plecak ewakuacyjny.

Na stronie RCB czytamy, że ważna jest rozmowa z domownikami o potencjalnych zagrożeniach. Warto, by wszyscy znali podstawowe plany działania podczas ich wystąpienia. Napisano "zastanówcie się, w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować, ustalcie miejsca, w których będziecie na siebie czekać w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność - tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić".

Strona została przygotowana w ramach Funduszy Norweskich, a materiały zebrano dzięki współpracy Państwowej Agencji Atomistyki, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Inspektoratu Weterynarii i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na stronie znalazł się również krótki film stworzony w ramach Akademii Bezpieczeństwa RCB. Na nim można się dowiedzieć, jak przygotować się na sytuację kryzysową, brak wody i prądu, jakie zapasy przygotować, co zabrać ze sobą i jak zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki