„Ranne ptaszki” częściej chorują na anoreksję? Zaskakujące wyniki badań
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli związek między jednym z chronotypów snu a anoreksją, określaną mianem „choroby ciała i duszy”. Ich wyniki nie pozostawiają złudzeń. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.
Każdy z nas ma swoją ulubioną porę swojej aktywności. Wyróżnia się typ rannego ptaszka, który lubi wstawać o świcie i od razu wchodzić w tryb działania. Zupełnie inne podejście wykazują tzw. nocne marki lub sowy. Do tej grupy zalicza się osoby, które lubią późno chodzić spać i budzić się późno rano.
„Ranne ptaszki” mogą częściej zapadać na anoreksję
O tych nawykach mówi się fachowo, że są to choronotypy snu. Grupa badaczy z Massachusetts General Hospital (MGM) w Stanach Zjednoczonych wzięła je pod lupę. Jak pokazują wyniki analizy, „ranne ptaszki” są bardziej narażone na poważne i potencjalne zagrażające życiu zaburzenie odżywania, czyli anoreksję (inaczej jadłowstręt psychiczny).
Autorzy badania donieśli na łamach czasopisma „JAMA Network”, że anoreksja częściej występuje u tak zwanych skowronków, czyli osób, których zegar biologiczny nakłania je do wczesnego wstawania i wczesnego zasypiania”. Do tego dostrzegli istnienie związku między „chorobą duszy i ciała” a bezsennością.
Anoreksja przyczyną bezsenności? Naukowcy odpowiadają
Uczeni przeprowadzili badanie metodą randomizacji mendowskiej w celu sprawdzenia korelacji między obecnością genów determinujących o chronotypie skowronka a tych sprzyjających anoreksji. I co wywnioskowali?
Ich zdaniem istnieje taka zależność i, co więcej działa w obie strony. Oznacza to, że bycie” rannym ptaszkiem wiąże się z większym ryzykiem rozwoju wspomnianego zaburzenia odżywiania lub anoreksja może skłaniać do wczesnego wstawania. Do tego osoby genetycznie predysponujące do rozwoju jadłowstrętu psychicznego są także bardziej narażone na bezsenność.
Jeden z autorów analizy, prof. Hassan S. Dashti, wyjaśnia, że „anoreksja jest zaburzeniem powiązanym z porannym wstawaniem w przeciwieństwie do większości innych zaburzeń psychicznych powiązanych z porą wieczorną. – To odkrycie jest potwierdzeniem wcześniejszych wyników pokazujących związki między anoreksją a bezsennością – dodaje.
Potrzebne nowe metody leczenia anoreksji
Leczenie anoreksji jest trudne i długotrwałe, a jak wskazują badacze, obecnie nie ma zbyt wielu opcji terapii. Zwrócili uwagę na to, że przy obecnych metodach u około połowy pacjentów dochodzi do nawrotów. Według badaczy wciąż za mało wiadomo o przyczynach tego zaburzenia odżywiania. Niezbędne jest pogłębianie wiedzy na ten temat, a także poszukiwane nowych sposobów zapobiegania i leczenia anoreksji.
Badacze uważają, że ich doniesienia naukowe mogą być pewnego rodzaju szansą. Jak podkreśla, współautorka Hannah Wilcox, „kliniczne implikacje naszego odkrycia są jeszcze niejasne, ale uzyskane wnioski mogą okazać się pomocne w kolejnych analizach metod prewencyjnych i terapeutycznych bazujących na oddziaływaniu na zegar biologiczny”.
Polecany artykuł: