Rada dla osób, które się jąkają. Tylko... jak ją wcielić w życie?

2021-10-11 12:20

Od dziesięcioleci istnieją niepotwierdzone dowody, że osoby jąkające się nie wykazują zaburzeń mowy, jeśli... są ze sobą sam na sam. Dlatego też grupa naukowców z New York University Steinhardt postanowiła bardziej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Do jakich więc doszła wniosków? Sprawdź!

Rada dla osób, które się jąkają. Tylko... jak ją wcielić w życie?
Autor: Getty Images

Prawdopodobnie ponad 70 milionów ludzi na całym świecie ma problemy z zaburzeniami mowy, a eksperci starają się wyjaśnić, dlaczego tak jest. Według najnowszego badania opublikowanego na łamach czasopisma "Journal of Fluency Disorders" jest pewien sposób, aby zatrzymać jąkanie. Najprawdopodobniej jąkanie nagle ustępuje, gdy osoby borykające się z tym zaburzeniem, przebywają sam na sam ze sobą i do tego pomaga im myśl, że nikt ich nie słucha.

Jak wyjaśnił główny autor badania prof. Eric S. Jackson z NYU Stenhardt, celem badania było stworzenie osobom jąkającym warunków, w których mogły czuć się komfortowo. Okazało się, że brak w pobliżu słuchacza, to był bardzo dobry trop.

Kiedy do logopedy

Obecność osób trzecich może potęgować jąkanie?

Do badania zaangażowano 24 uczestników, którzy wykonali następujące ćwiczenia: czytanie na głos, spontaniczne wypowiedzi bez osób trzecich, przemowa w obecności dwóch słuchaczy oraz przeprowadzenie dwóch różnych konwersacji z badaczami.

Osoby zapraszano pojedynczo do pokoju terapeutycznego, który został wyposażony w kamery. Naukowcy przekazali im informację, że sprzęt jest wyłączony (a wcale tak nie było), a następnie poprosili o wykonanie trudnego zadania z zakresu programowania komputerowego. W trakcie badania osoby mogły mówić do siebie na głos.

Na tej podstawie naukowcy wywnioskowali, że osoby jąkające się, będąc sam na sam, zapomniały, choć na chwilę o swoim zaburzeniu mowy. Czuły się one wtedy komfortowo i mogły bez barier mówić do siebie. Niestety trudno im było powstrzymać jąkanie, gdy w pobliżu znajdowali się słuchacze. 

W opinii naukowców być może do przyczyn jąkania warto zaliczyć komunikację społeczną. To są na razie wstępne ustalenia. 

Czy umiesz kontrolować stres?

Pytanie 1 z 10
Ile razy w ciągu ostatniego tygodnia wystąpił u ciebie któryś z tych objawów: kłopoty ze snem, problemy z oddychaniem, bóle kręgosłupa, żołądka, migrena, gorączka, brak apetytu, wzmożone łaknienie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki