Przyjmował 70-krotnie wyższą dawkę witaminy B6. 86-latek utracił zdolność chodzenia

2022-08-18 10:01

86-letni Australijczyk zaczął mieć problem z samodzielnym poruszaniem. Postawienie trafnej diagnozy zajęło dwa miesiące. Dopiero szczegółowe badania wykazały, co jest przyczyną jego dolegliwości. Okazało się, że mężczyzna przyjmował 70-krotnie wyższą dawkę witaminy B6, niż zakładają obecne zalecenia.

Starszy mężczyzna zażywa tabletki
Autor: Getty Images

Ta historia 86-letniego mężczyzny ujrzała światło dzienne za sprawą jego córki, Alison Taylor. Postanowiła udzielić wywiadu dla ABC Radio Melbourne, aby ostrzec innych pacjentów przed przedawkowaniem witamin dostępnych bez recepty. U mężczyzny pierwszym zwiastunem, że coś niedobrego dzieje się w organizmie, był problem z samodzielnym chodzeniem.

Poradnik Zdrowie: witaminy z grupy B

Mężczyzna miał problemy z chodzeniem

Kobieta mówi, że w ciągu dwóch miesięcy jej tata odwiedził kilku specjalistów (m.in. neurolog) i został skierowany na badanie rezonansu magnetycznego i tomografię komputerową. – Wszystko, o czym można pomyśleć, aby ustalić, dlaczego ktoś nagle traci zdolność poruszania się – stwierdza.

W końcu 86-latek trafił do szpitala, gdzie wykonano mu szczegółowe badania. Wyniki pokazały, że poziom witaminy B6 (pirydoksyny) jest "poza wykresami". Stwierdzono u mężczyzny neuropatię obwodową, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych. Lekarze podali, że przyczyną było przedawkowanie witaminy B6. Nadmiar pirydoksyny – powyżej 200 mg/dobę przez dłuższy czas – może prowadzić do wystąpienia objawów neurologicznych w postaci zaniku czucia i drętwienia ciała, szczególnie w obrębie ramion i nóg.

W trakcie szczegółowego wywiadu ustalono, że wcześniejsze badanie krwi wykazało, iż mężczyzna miał niewielki niedobór witaminy B6. Wówczas lekarz zalecił mu suplementację pirydoksyny w zwiększonej dawce. Do tego mężczyzna zażywał jeszcze suplementy diety, które zawierały magnez i witaminę B6. Mało tego, codzienne rano spożywał płatki śniadaniowe wzbogacone ten związek.

Przedawkował witaminę B6

Mężczyzna nie był nawet świadomy, że każdego dnia przyjmował 70-krotność zalecanego spożycia dla dorosłego człowieka. Konsekwencje zażywania witaminy B6 dla 86-latka były bardzo dotkliwe – po miesiącu tej terapii stracił czucie w nogach, a później zdolność chodzenia.

Alison Taylor jest pełna nadziei, że jej ojciec odzyska sprawność, jak tylko poziom pirydoksyny ustabilizuje się w jego organizmie. Jak mówi, "nie ma pewności, że zacznie chodzić samodzielnie jak wcześniej, ale potencjalnie przynajmniej nie będzie musiał poruszać się na wózku inwalidzkim".

Dietetyk, Jessica Danaher z Royal Melbourne Institute of Technology, cytowana przez Medical Daily stwierdza, że przypadki przedawkowania witaminy B6 zdarzają się niezwykle rzadko. Dodaje, że nadmiar witaminy z grupy B zwykle jest wypłukiwany z organizmu wraz z moczem.