Przeszedł udar jako 7-latek. Choć minęło już 6 lat, nadal nie może ruszać ręką

2022-12-15 10:52

To były najgorsze siódme urodziny Maxa. Chłopiec poczuł silny ból po prawej stronie głowy, który okazał się objawem udaru. Max przeżył, ale spędził pół roku w szpitalu. Do dziś nie odzyskał pełni władzy nad swoim ciałem.

Przeszedł udar jako 7-latek. Choć minęło już 6 lat, nadal nie może ruszać ręką
Autor: Getty Images / Stroke Association Przeszedł udar jako 7-latek. Choć minęło już 6 lat, nadal nie może ruszać ręką

Max przeszedł udar w 2016 roku. Miał wtedy zaledwie 7 lat. Udar pojawił się niespodziewanie podczas urodzin chłopca.

Ból głowy był objawem udaru

Chłopiec pamięta, że poczuł silny ból głowy. Max nie mógł nawet płakać, ponieważ stracił głos. Był bardzo smutny i przestraszony, ponieważ nie wiedział, co się z nim dzieje.

Max przebywał w szpitalu sześć długich miesięcy. - Przed udarem moim ulubionym przedmiotem był WF na świeżym powietrzu. Ale nie mogę teraz używać rąk do wielu rzeczy. Nie mogę grać w koszykówkę z przyjaciółmi - powiedział chłopiec.

Mama Maxa, Michelle, wyjaśnia, że najbardziej ucierpiała mobilność syna. – Jego lewa strona jest osłabiona, ma niedowład lewej ręki i stopy. Pięć razy złamał lewe ramię od udaru – tłumaczy kobieta.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Przyczyny udaru u dzieci

Przyczyny i skutki udaru mogą być różne w zależności od wieku dziecka. Zdarzają się również przypadki udaru bez jasnego powodu lub takie, w których ustalenie przyczyn, może zająć dużo czasu. Udar może dotknąć każdego, nawet niemowlęta w łonie matki.

Wyróżnia się dwa rodzaje udaru u dzieci:

  • udar okołoporodowy – obejmuje udar od 20. tygodnia ciąży do 28. dnia po porodzie,
  • udar wieku dziecięcego – obejmuje udar od 28. dnia po porodzie od 18. roku życia.

W przypadku niemowląt udar może być wynikiem przemieszczenia się zakrzepów z łożyska do mózgu dziecka. Może być także spowodowany zaburzeniem krzepnięcia krwi, które może wystąpić u dziecka lub matki.

U starszych dzieci udary często są związane z już istniejącymi stanami, np. wrodzoną wadą serca albo anemią sierpowatą. Inne czynniki ryzyka to choroby zakaźne, urazy głowy, problemy naczyniowe i zaburzenia krwi.