Przeszczepiono jej macicę od starszej siostry. Teraz może spełnić swoje wielkie marzenie

2023-08-25 12:06

Wielki sukces brytyjskich lekarzy ze szpitala klinicznego im. Winstona Churchilla w Oksfordzie. Przeprowadzili z powodzeniem pierwszy w kraju przeszczep macicy – przekazała 23 sierpnia organizacja Womb Transplant UK. 34-letnia pacjentka otrzymała macicę od swojej starszej siostry. Jesienią planuje podejść do zabiegu metodą in vitro.

Przeszczepiono jej macicę od starszej siostry. Teraz może spełnić swoje wielkie marzenie
Autor: Getty Images Przeszczepiono jej macicę od starszej siostry. Teraz może spełnić swoje wielkie marzenie

Pierwsza transplantacja macicy w Wielkiej Brytanii

Ponad 30-osobowy zespół lekarzy przeprowadził pierwszy w Wielkiej Brytanii przeszczep macicy. Operacja odbyła się w lutym tego roku w szpitalu klinicznym im. Winstona Churchilla w Oksfordzie, ale organizacja Womb Transplant UK dopiero teraz poinformowała o jej efektach. Pacjentka, która przeszła transplantację, cierpiała na chorobę zwaną zespół Mayera- Rokitansky'ego-Küstera-Hausera.

Zarówno biorczyni, jak i dawczyni są ze sobą spokrewnione. 40-letnia mama dwójki dzieci postanowiła pomóc swojej 34-letniej siostrze w realizacji marzenia. Przekazała jej swoją macicę. Oba zabiegi łącznie trwały około 17 godzin i zakończyły się powodzeniem. Profesor Richard Smith, cytowany przez portal Evening Standard, przekazał, że obie pacjentki są przeszczęśliwe.

Bycie mamą to jej wielkie marzenie

Lekarka Isabel Quiroga, która wzięła udział w operacji, powiedziała w rozmowie z portalem Evening Standard, że "pierwsze dwa tygodnie po operacji były dla wszystkich stresujące" ze względu na ryzyko odrzucenia macicy. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem oraz przeszczepiony narząd "funkcjonuje perfekcyjnie". – Jesteśmy niezwykle dumni z tego, co udało się nam osiągnąć i cieszymy się szczęściem biorczyni. Bardzo uważnie monitorujemy jej postępy – dodała.

Starsza siostra wróciła do pełni sił po przebytej operacji. Biorczyni czuje się też dobrze i obecnie przechodzi leczenie immunosupresyjne. Nie może się doczekać, kiedy zostanie mamą. Jak przekazała lekarka Quiroga, 34-latka jest pełna nadziei, że będzie mogła urodzić dwójkę dzieci. Jesienią zamierza poddać się procedurze leczenia pozaustrojowego metodą in vitro.

Gadaj Zdrów, odc. 1 In-vitro

Marzy o dwójce dzieci

34-latka urodziła się z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera, który charakteryzuje się brakiem lub niedorozwojem macicy i pochwy. Budowa jajowodów jest jednak prawidłowa, więc jajniki mogą pełnić swoją funkcję. Przed transplantacją kobiety wraz z mężem przeszła leczenie niepłodności. Zarodki do czasu ich wykorzystania będą przechowywane w bezpieczny sposób w specjalnym magazynie.

Podczas ciąży kobieta będzie musiała kontynuować terapię immunosupresyjną, by zapobiec odrzuceniu przeszczepionego narządu. Przyjmowanie tych leków może nieść za sobą długoterminowe ryzyko dla zdrowia i w związku z tym po maksymalnie dwóch ciążach przeszczepiona 34-latce macica zostanie usunięta.

Drugi zabieg transplantacji macicy w Wielkiej Brytanii ma zostać wykonany jesienią.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki