Przed nami kolejna pandemia? Szef WHO apeluje do władz

2023-05-23 9:26

Pandemia COVID-19, ogłoszona w 2020 roku, zgodnie z oficjalnym stanowiskiem WHO, skończyła się z dniem 5 maja 2023. Decyzja wzbudziła kontrowersje, podobnie jak wcześniejsze restrykcje i obostrzenia. Obecnie szef WHO ostrzega przed… kolejną pandemią.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzega przed kolejną pandemią
Autor: GettyImages / Twitter @DrTedros Przed nami kolejna pandemia? Szef WHO apeluje do władz

Przygotowania do kolejnej pandemii czas zacząć 

Jeszcze dobrze nie ochłonęliśmy po latach z COVID-19. Wiele osób w tym czasie boleśnie odczuło – lub do dziś odczuwa – skutki izolacji społecznej, konsekwencje zmian na rynkach pracy, efekty zdalnej edukacji.

Tymczasem szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus już dziś apeluje o zachowanie czujności i przygotowania do kolejnej pandemii. Zachęca do reform w systemach ochrony zdrowia, które przez lata walki z COVID-19 nie wypracowały skutecznych mechanizmów w niektórych przestrzeniach. Ponadto apeluje o przekazywanie większych środków finansowych dla agencji zdrowia przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W.KRASKA: UBOLEWAM, ŻE ZAPOMNIELIŚMY O COVIDZIE

Trwa Światowe Zgromadzenie Zdrowia w Genewie

Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę, że ten moment oddechu po pandemii COVID-19 to najlepszy czas, aby przygotować się na kolejną pandemię. Zdaniem wielu prognoz taka sytuacja, jak nowy zagrażający światu wirus, jest wcześniej czy później nieunikniona.

Aktualnie trwa Światowe Zgromadzenie Zdrowia w szwajcarskiej Genewie. Jednocześnie celebrowana jest 75. rocznica powstania WHO. Obradujący przedstawiciele 194 krajów członkowskich WHO omawiają metody skutecznej walki z pandemiami, które nadciągną w przyszłości. Ustalany jest też budżet na lata 2024-2025. Już w 2024 roku ma zostać ratyfikowany traktat pandemiczny.

Nowe niebezpieczne wirusy

Tymczasem WHO śledzi zagrożenia związane z niebezpiecznymi patogenami. W Chinach zaobserwowano zagrożenia związane z wirusem H3N8, w Indiach i krajach ościennych obawy budzi wirus Nipah. Z której strony tym razem nadejdzie światowe epidemiczne zagrożenie? Zapewne przekonamy się już niebawem.

Uważa się, że czynniki takie jak m.in. niszczenie naturalnego środowiska, wzrost zanieczyszczeń, ekspansja ludzi powodująca pozbawianie zwierzyny pierwotnych terytoriów, sprzyjają przechodzeniu wirusów ze zwierząt na człowieka. Każda taka sytuacja to krok bliżej do kolejnej pandemii. Dlatego tak ważne jest, aby się do niej odpowiednio przygotować i uniknąć błędów popełnionych podczas pandemii COVID-19.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki