Wyciekły informacje o stanie zdrowia Shakiry. Placówka medyczna słono za to zapłaci

2025-07-03 10:21

Klinika w stolicy Peru, Limie, musi zapłacić równowartość prawie 190 tys. dolarów kary za ujawnienie informacji o stanie zdrowia kolumbijskiej piosenkarki Shakiry, gdy w lutym była ona jej pacjentką - ogłosiły w środę peruwiańskie władze.

Shakira w trakcie koncertu
Autor: Instagram / @shakira Klinika ujawniła informacje o stanie zdrowia Shakiry

Decyzję o nałożeniu kary finansowej na klinikę Delgado-Auna w Limie podjął peruwiański urząd nadzoru służby zdrowia SuSalud, podlegający ministerstwu zdrowia. Grzywna wyniesie prawie 670 tys. soli (ok. 188 tys. USD) - przekazały media.

Shakira trafiła do kliniki z silnym bólem brzucha kilka godzin po przybyciu do Limy, gdzie pojechała w ramach trasy koncertowej. Wkrótce informacje o jej stanie zdrowia wyciekły do sieci społecznościowych. Ostatecznie z powodu kłopotów zdrowotnych artystka odwołała jeden z dwóch planowanych występów w Limie.

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Po pięciomiesięcznym dochodzeniu SuSalud uznał, że klinika dopuściła się poważnego naruszenia obowiązujących w Peru przepisów, rozpowszechniając prywatne informacje bez zgody Kolumbijki.

"Każda osoba korzystająca z usług medycznych, niezależnie od narodowości, ubezpieczenia i rodzaju placówki, ma prawo do traktowania z poszanowaniem jej godności i prywatności" - napisano w komunikacie opublikowanym przez urząd.

Decyzja nie jest prawomocna, a klinika ma 15 dni na złożenie odwołania - podał portal Infobae.

Poradnik Zdrowie Google News

Kiedy z bólem brzucha iść do lekarza?

Ból brzucha zwykle bywa nieszkodliwy, jednak warto zwrócić uwagę na kilka sytuacji wymagających pilnej konsultacji lekarskiej. Przede wszystkim, jeśli dolegliwość pojawi się nagle, jest ostra i nie ustępuje po zastosowaniu dostępnych leków – to może być objaw tzw. „ostrego brzucha”, wymagający interwencji chirurgicznej.

Również przewlekłe lub nawracające bóle, utrzymujące się przez kilka godzin, nie mijające lub wręcz nasilające się – zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak gorączka, wymioty, nudności czy zaburzenia rytmu wypróżnień – wskazują na konieczność wizyty u lekarza rodzinnego lub gastrologa.

Ból zlokalizowany w określonych partiach brzucha może sugerować konkretne schorzenia. Przykładowo:

  • silny ból pod prawym łukiem żebrowym po posiłku może sygnalizować kamicę pęcherzyka żółciowego (żółciową kolkę),
  • ból w dolnej części brzucha może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, uchyłków jelita lub kamicy nerkowej.

Podsumowując: kiedy ból brzucha jest silny, nagły, utrzymuje się mimo leków, nasila się, lub towarzyszą mu niepokojące objawy (gorączka, wymioty, krew w stolcu, utrata masy ciała), niezwłocznie trzeba skonsultować się z lekarzem – nie warto zwlekać.

Wątroba a dieta. Jak jeść, żeby wątroba nie cierpiała?
Pytanie 1 z 7
Najbardziej optymalną dietą dla zdrowia wątroby jest dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki