Dwie ofiary ekstremalnych upałów we Włoszech. Najwyższy stopień alarmu w rekordowej liczbie miast
47-letni przedsiębiorca budowlany z okolic Bolonii i 53-letnia mieszkanka Sycylii zmarli we wtorek na skutek ekstremalnych upałów we Włoszech. Mężczyzna zmarł w południe na placu budowy, a chora na serce kobieta zasłabła na ulicy koło Palermo. Ministerstwo zdrowia apeluje o stosowanie się do zaleceń.

W rekordowej liczbie 18 z 27 największych miast we Włoszech obowiązuje w środę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia.
Czerwony alert z powodu temperatur sięgających albo przekraczających 40 stopni obowiązuje w Rzymie, Ankonie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Campobasso, Florencji, Frosinone, Genui, Latinie, Mediolanie, Palermo, Perugii, Rieti, Turynie, Trieście, Weronie i Viterbo.
Najwyższy stopień alarmu utrzymany zostanie w tych miastach także w czwartek.
Praca w upały zakazana lub ograniczona
Dziennik "La Stampa" podaje w środę, że władze 15 z 20 włoskich regionów wprowadziły zakazy lub ograniczenia dotyczące pracy pod gołym niebem w najgorętszych porach dnia, czyli w godzinach 12.30- 16.00.
Jak dodaje gazeta, rekordowe upały, zagrażające zdrowiu blokują pracę 3 milionów osób, między innymi w budownictwie i rolnictwie.
Dziennik zamieszcza też apel o to, by w godzinach ekstremalnych upałów nie zamawiać dostaw jedzenia. "To my, klienci musimy chronić dostawców"- zaznacza.
Media informują również, że oczekiwane w najbliższym czasie jest podpisanie przez rząd, przedsiębiorców i związki zawodowe ogólnokrajowego protokołu chroniącego tych, którzy pracują pod gołym niebem.
Czerwony alert we Włoszech. Co oznacza?
Czerwony alert oznacza zagrożenie dla całej populacji - przypomniało ministerstwo zdrowia. Resort zaapelował o ścisłe stosowanie się do publikowanych zaleceń dotyczących postępowania w dniach dokuczliwego gorąca.
Wśród rad jest otoczenie opieką osób najbardziej narażonych na konsekwencje upałów, czyli ludzi starszych, chronicznie chorych oraz małych dzieci. Przypomniano też o środkach prewencji w przypadku pracy pod gołym niebem.
Ponadto zaleca się niewychodzenie z domu w godzinach 11-18, picie dużych ilości wody, ograniczenie napojów zawierających kofeinę oraz unikanie alkoholu i aktywności fizycznej w czasie upałów.
Władze niektórych regionów wprowadziły zakaz wykonywania pracy pod gołym niebem w najgorętszych porach dnia.
