Przebudzenie w czasie operacji? Zdarza się częściej, niż myślisz - dowiedli eksperci

2022-06-01 14:16

Jeden na dziesięciu uczestników badania był w stanie reagować na bodźce zewnętrzne przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Oto główny wniosek płynący z międzynarodowego badania opublikowanego na łamach czasopisma "British Journal of Anasthesia".

Zespół chirurgów na sali operacyjnej
Autor: Getty Images

Narkozą pacjenci powszechnie nazywają znieczulenie ogólne. Inaczej mówiąc, jest to stan głębokiego uśpienia, całkowitej i odwracalnej utraty świadomości wywołanej podaniem leków wziewnych lub dożylnych. Niezwykle rzadko zdarzają się takie sytuacje, w których pacjent może reagować na bodźce zewnętrzne (np. ból, dotyk) w trakcie operacji. 

Częściej wybudzają się kobiety w czasie operacji

Według najnowszego badania naukowego dochodziło do "przebudzenia" po intubacji u młodych pacjentów. Uczeni z University of Sydney w Australii przyjrzeli się temu zagadnieniu, aby wyjaśnić, w jaki sposób pacjenci reagują na leki stosowane w ogólnym znieczuleniu. Uważają, że są dwa czynniki, które mogą wywoływać ten stan – wiek i płeć.

W tym celu przeprowadzono międzynarodowe, obszerne badanie w 10 szpitalach (m.in. Australii, Belgii, Izraelu, Niemczech, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych), w którym uczestniczyło 330 pacjentów w wieku od 18 do 40 lat. Każdego z nich poddano znieczuleniu ogólnemu. W tym czasie lekarz zadawał im serię pytań typu: "ściśnij moją rękę" lub "ściśnij moją rękę dwa razy, jeśli odczuwasz ból".

Okazało się, że jeden na dziesięciu pacjentów reagował na polecenia po umieszczeniu plastikowej rurki, zwanej rurką intubacyjną, w tchawicy. To wszystko działo się tuż przed rozpoczęciem operacji. Uczestnicy, którzy byli w stanie "świadomości połączonej", potrafili potwierdzić, czy w danej chwili odczuwają ból. Żaden z pacjentów po wybudzeniu nie pamiętał, że doszło do takiej sytuacji na sali operacyjnej.

Badacze wywnioskowali, że ryzyko reakcji na bodźce zewnętrzne w znieczuleniu ogólnym było trzykrotnie wyższe u kobiet niż mężczyzn. Jak dodali, utrzymanie stałego poziomu znieczulenia przed intubacją zmniejsza ryzyko wystąpienia "świadomości połączonej" u pacjentów.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego jest kluczowe

Jeden z autorów badania, anestezjolog Rober Sanders, stwierdził, że wyniki badana są dobrym punktem wyjścia, aby lepiej zrozumieć zjawisko medyczne, jakim jest "świadomość połączona". – Pacjenci oczekują, że w czasie znieczulenia ogólnego będą nieprzytomni i nie będą odczuwać bólu. I to właśnie pokazuje, dlaczego badania nad wpływem znieczulenia ogólnego na pacjentów są tak ważne – wyjaśnił.

Zdaniem eksperta istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia kolejnych badań nad innymi czynnikami, które mogą zwiększać wrażliwość na leki stosowane do znieczulenia ogólnego.

Te doniesienia naukowe skomentował również adiunkt Richard Lennertz z University of Wisconsin-Madison. – Ta analiza pokazuje, jak kluczowe jest bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego i daje możliwość ulepszenia standardów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii – podsumowuje.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "British Journal of Anasthesia".