Ważny lek nie będzie już dostępny w tym roku. Producent nie przewiduje dostaw

2022-09-02 12:51

Lek nie ma bezpośredniego zamiennika. Jeśli go stosujesz, musisz skonsultować się z lekarzem i uzyskać nową receptę, ponieważ producent leku poinformował, że planuje dostawy preparatu na polski rynek dopiero w kolejnym roku.

apteka leki
Autor: Getty Images

Dostawy leku Asanix PPH nie są już przewidywane w tym roku. Jego dostępność maleje z dnia na dzień. W komunikacie portalu gdziepolek.pl czytamy: "Z Działu Realizacji Zamówień Krajowych firmy Polpharma otrzymaliśmy informację, iż w tym roku nie przewiduje się już dostaw leku Asanix PPH na polski rynek. Dostawy planowane są dopiero na 2023 r.".

Asanix PPH – co to za lek?

Substancją czynną leku jest rasagilina. To silny, wybiórczy i nieodwracalny inhibitor monoaminooksydazy B (MAO-B). Lek stosuje się w leczeniu choroby Parkinsona u osób dorosłych. Jest wskazany w monoterapii, ale także leczeniu wspomagającym z innym lekiem stosowanym w leczeniu schorzenia, czyli lewodopy.

Choroba Parkinsona prowadzi do utraty komórek w mózgu, które są odpowiedzialne za wytwarzanie dopaminy. Dopamina jako neuroprzekaźnik ma wpływ na kontrolę ruchu. Asanix PPH pomaga utrzymywać i zwiększać jej stężenie.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na rasaglinę albo którykolwiek z pozostałych składników. Preparatu nie stosuję się także u osób, które mają poważne zaburzenia czynności wątroby.

Jak przechowywać leki

Lek nie ma zamiennika

Asanix PPH nie ma bezpośredniego zamiennika. Oznacza to, że inne preparaty rzeczywiście mają tę samą substancję czynną, ale w innej postaci. Jeśli przyjmujesz ten lek, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który wystawi nową receptę.