We wczesnych stadiach ten rak nie daje żadnych sygnałów. Gdy się rozwinie, pojawiają się dwa objawy

2022-07-13 11:57

Rak nie zaczyna się w momencie, gdy pojawiają się objawy, tylko znacznie wcześniej. Nowotwór potrafi latami rozwijać się w ukryciu, a kiedy ignorujemy widoczne symptomy, często jest już za późno. Rzadkim nowotworem, który nie daje o sobie znać we wczesnych stadiach, jest mięsak tkanek miękkich. Ale jego dwa późniejsze objawy można łatwo rozpoznać.

kobieta
Autor: Getty Images

Na mięsaka tkanek miękkich może zachorować każdy. Jest diagnozowany zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. To nowotwór, który rozwija się w tkankach miękkich takich jak mięśnie, ścięgna, chrząstki czy naczynia krwionośne. Co oznacza, że mięsak może pojawić się praktycznie wszędzie.

Podtypów mięsaka tkanek miękkich jest ponad 50. Niektóre z nich częściej dotykają dzieci np. mięśniakomięsak prążkowanokomórkowy. U dorosłych często występuje mięśniakomięsak gładkokomórkowy.

Najczęściej mięsaki tkanek miękkich rozwijają się na ramionach i nogach oraz w jamie brzusznej. Diagnozowanie guzów wskazujących na rozwój mięsaków nie jest łatwe. Są trudne do zdiagnozowania, ponieważ można je pomylić z innymi typami narośli, często zupełnie niegroźnymi.

Dwa kluczowe objawy

We wczesnych stadiach mięsak tkanek miękkich może nie dawać żadnych objawów. Chory może więc żyć, nawet nie podejrzewając, że w jego tkankach rozwija się groźny nowotwór. Dopiero gdy guz rośnie, daje o sobie znać.

Kiedy guz wzrasta, pojawiają się dwa wyraźny sygnały. Po pierwsze zaczyna być widoczny. Często towarzyszy mu także obrzęk.

Kolejnym z objawów, choć bardzo często bagatelizowanym, jest ból. Dolegliwości bólowe są skutkiem wzrostu guza, który uciska nerwy lub mięśnie.

Jeśli zauważyłeś u siebie guzek dowolnej wielkości, który się powiększa lub staje się bolesny albo usunąłeś wcześniej zmianę, a w jej miejscu pojawiła się kolejna, koniecznie udaj się do lekarza. W większości przypadków nie jest jasne, co powoduje mięsaka tkanek miękkich, ale tylko specjalista będzie w stanie określić, co ci dolega.

Jakie są objawy nowotworów w obrębie jamy brzusznej?

Opcje leczenia

Leczenie mięsaka tkanek miękkich zależy od kilku czynników takich jak wielkość i typ guza, jego agresywności i lokalizacji. Najczęstszą opcją leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza. W leczeniu mięsaków tkanek miękkich zaleca się także chemio- i radioterapię.