Pracujesz na nocne zmiany? Możesz być narażony na zaburzenia pracy serca

2021-08-26 15:07

Eksperci postanowili sprawdzić, jaki wpływ ma praca nocą na zaburzenia rytmu serca. Z ich analiz wynika, że ludzie pracujący na nocne zmiany mają o 12 procent wyższe ryzyko migotania przedsionków w porównaniu do osób, które pracują w ciągu dnia.

pracujesz-na-nocne-zmiany-mozesz-byc-narazony-na-zaburzenia-pracy-serca
Autor: Getty Images

Migotanie przedsionków to jedna z najbardziej powszechnych arytmii w praktyce klinicznej polegająca na nieregularnych, bardzo szybkich skurczach przedsionków serca (od 350 do 700 w ciągu minuty). Do czynników ryzyka tego problemu można zaliczyć:

  • bezdech senny,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • otyłość,
  • cukrzycę.

Jak podaje Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC), Polska jest krajem, w którym migotanie przedsionków występuje z częstością 600-699 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Eksperci postanowili sprawdzić, czy praca na nocną zmianę jest związana z migotaniem przedsionków. W tym celu przeanalizowano dane ponad 283 tysięcy osób. W porównaniu pracowników pracujących w ciągu dnia do tych, którzy pracowali nocą, okazało się, że nocne zmiany wiązały się z wyższym ryzykiem pojawienia się migotania przedsionków.

Zaobserwowano także, że wykonywanie pracy w porze nocnej wiązało się z wyższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy pracowali przez dziesięć lub więcej lat średnio 3-8 nocy w miesiącu mieli najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia migotania przedsionków, które wynosiło aż 22 proc.

Wcześniejsze badania sugerowały, że kobiety są bardziej podatne na zmiany rytmu dobowego, co potwierdziły analizy przeprowadzone przez tę pracę naukową - kobiety miały silniejszy związek między czasem trwania pracy na nocną zmianę a ryzykiem migotania przedsionków niż mężczyźni.

Eksperci podkreślają, że potrzeba dalszych badań, by sprawdzić, czy zmiana częstotliwości i czasu trwania pracy na nocną zmianę może prowadzić do poprawy zdrowia serca w trakcie życia zawodowego, a także poza nim.

Czy grozi Ci pracoholizm?

Pytanie 1 z 5
Co robisz, kiedy nie pracujesz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki