Potwierdzone przypadki COVID w warszawskim ośrodku dla uchodźców
32 przypadki infekcji koronawirusowej odnotowano na warszawskim Targówku w ośrodku dla uchodźców. Zarażone osoby są narodowości czeczeńskiej. Cały ośrodek został poddany kwarantannie.
Pierwsze przypadki koronawirusa odkryto w ośrodku 22 maja, dlatego natychmiast przebadano wszystkich uchodźców mieszkających w placówce. W ośrodku mieszkają samotne kobiety i matki z dziećmi. Wykryto wśród nich 32 przypadki COVID–19, chorzy znajdują się pod opieką lekarzy, dwie hospitalizowano.
W ośrodku przeprowadzono odkażania powierzchni wspólnych. Cudzoziemcom udostępniono środki do dezynfekcji rąk, maseczki oraz materiały informacyjne w zrozumiałych dla nich językach na temat metod zapobiegania zakażeniu – podała stacja Polsat News.
Fatalna sytuacja w obozach dla uchodźców
Jak podaje portal www.rescue.org należący do międzynarodowej organizacji wspierającej ofiary konfliktów i klęsk żywiołowych, COVID-19 zagraża obozom dla uchodźców w całej Europie, jednak najgorsza sytuacja panuje w wielkich obozach zlokalizowanych w Syrii, Grecji i w Bangladeszu. Są to miejsca znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka, ze względu na gęste zaludnienie.
Aby zrozumieć tę sytuację specjaliści z resque.org porównali warunki w obozach do sytuacji na statku wycieczkowym Diamond Princess, na którym wybuchła epidemia koronawirusa. Liczba osób mieszkających na stosunkowo niewielkim statku, z ograniczonym dostępem do wody, urządzeń sanitarnych był lepsza niż warunki higieniczne w obozach dla przesiedleńców, a tymczasem wskaźnik zakażeń na pokładzie był czterokrotnie wyższy niż w najbardziej zainfekowanych regionach Chin.
Marcus Skinner, starszy doradca ds. Polityki w Międzynarodowym Komitecie Ratunkowym, powiedział: „Szybkie rozprzestrzenienie się COVID-19 na Diamond Princess pokazało, jak szybko wirus rozwija się w ciasnych przestrzeniach. Miliony uchodźców żyją w znacznie gorszych warunkach i na mniejszych przestrzeniach, dlatego grozi im wielkie ryzyko”.
Zdaniem organizacji uchodźcy mieszkający w przeludnionych obozach nie mają dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej, schronienia, wody i infrastruktury sanitarnej, co stanowi poważne wyzwanie w staraniach mających na celu ochronę ich przed chorobą.