Posypały się kary za przepisywanie "leku na odchudzanie". Pacjenci mają powody do obaw?
NFZ nakłada kary za przepisywanie leków dla chorych na cukrzycę osobom bez wskazań do ich stosowania. Do tej pory takie przypadki wykryto w Krakowie i Łodzi. Suma wynosi prawie 2 miliony złotych.
Ozempic i Trulicity to leki przeznaczone dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Coraz częściej decydują się jednak na ich stosowanie także osoby pragnące zrzucić nadmiar kilogramów. Choć utrata wagi to “skutek uboczny” tych preparatów, należy pamiętać, że nie są to środki odchudzające.
Zabrakło leków dla diabetyków. Kolosalne kary od NFZ
W Łodzi i Krakowie zabrakło leków dla pacjentów z cukrzycą. Z tego powodu Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zlecił kontrole. W wyniku wykrytych nieprawidłowości, dwie placówki otrzymały kary finansowe w wysokości łącznie niemal 2 mln złotych.
“Od początku 2022 roku dostępność obu leków w aptekach spadła o kilkadziesiąt procent. Tak gwałtowny wzrost popularności tych preparatów nie wynika tylko z konieczności leczenia cukrzycy typu 2. Leki te są przepisywane z refundacją NFZ również dla osób, które nie mają wskazań do ich stosowania, a chcą tylko i wyłącznie schudnąć” – podaje NFZ.
Decyzją Ministerstwa Zdrowia, oba preparaty zostały umieszczone na tzw. liście antywywozowej. Oznacza to, że ich zapasów nie można wywozić poza granicę kraju.
NFZ przypomina, że Ozempic (semaglutidum) i Trulicity (dulaglutidum) to leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Ich zastosowanie ma podnosić komfort życia chorych i eliminować konieczność codziennego podawania insuliny.
Z danych NFZ wynika, że recepty na Ozempic w refundacji wydawane są obecnie sześć razy częściej niż dwa lata temu, a na lek Trulicity osiem razy częściej.
"Zdarza się, że prywatne podmioty lecznicze pobierają od pacjentów opłaty za konsultacje, a jednocześnie obciążają budżet NFZ niezasadnymi kosztami leków, które są przepisywane w trakcie wizyty. Pacjent płaci za prywatną wizytę, ale lek, za który powinien zapłacić 100 proc. ceny, dostaje z nienależną zniżką, mimo braku wskazań refundacyjnych. W ten sposób pacjenci, którzy faktycznie potrzebują leczenia, mają do niego ograniczony dostęp. Właśnie dlatego kontrole NFZ w tym obszarze są niezbędne z myślą o pacjentach z cukrzycą typu 2" podaje NFZ.
Kiedy refundacja tych leków jest zasadna?
Refundacja w przypadku leku Ozempic i Trulicity jest zasadna u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2, którzy:
- mają w historii udokumentowane leczenie co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi,
- mają wynik hemoglobiny glikowanej powyżej 7,5 proc.,
- mają rozpoznaną otyłością I, II i III stopnia,
- są obciążeni wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Należy pamiętać, że najzdrowsze sposoby na utratę wagi obejmują zrównoważoną dietę, aktywność fizyczną oraz unikanie sytuacji wyzwalających stres. Osoby pragnące schudnąć, powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub dietetyka. Ci specjaliści mogą pomóc w opracowaniu indywidualnego planu na odchudzanie, opierając się na wynikach przeprowadzonych wcześniej badań dotyczących stanu zdrowia pacjenta.