Porozumienie pandemiczne WHO przyjęte! Polska wśród krajów, które się wstrzymały

2025-05-20 11:26

Członkowie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyjęli we wtorek w Genewie porozumienie dotyczące tego, jak przygotować się do przyszłych pandemii po pandemii Covid-19, w wyniku której zmarły w latach 2020-2022 miliony osób.

Świat wyciągnął wnioski po COVID-19. WHO wprowadza zasady działania na przyszłość
Autor: GettyImages

Wiążące prawnie porozumienie przyjęto po trzech latach negocjacji. Zaakceptowało je 121 państw, a jedenaście - w tym Polska, Izrael, Włochy, Rosja i Słowacja - wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z traktatem kraje dzielące się próbkami wirusów będą miały zagwarantowane testy, leki i szczepionki. Do 20 proc. tych produktów medycznych trafi do WHO, aby także biedniejsze kraje miały do nich dostęp.

To porozumienie jest zwycięstwem zdrowia publicznego, nauki i działań wielostronnych. Sprawi ono, że będziemy mogli kolektywnie lepiej chronić świat przed przyszłymi zagrożeniami pandemią

– oznajmił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19

WHO ma problemy finansowe po decyzji USA

Zawarcie porozumienia przyjęto oklaskami. Jest ono powszechnie postrzegane jako sukces członków WHO w sytuacji, gdy międzynarodowe organizacje są dotknięte ostrymi problemami finansowymi z uwagi na obcięcie finansowania przez USA.

"W co najmniej 70 państwach pacjenci nie mają pełnego dostępu do leczenia, placówki medyczne się zamykają, pracownicy służby zdrowia stracili pracę, a ludziom grożą wydatki na zdrowie poza ich zasięgiem" - powiedział Tedros Ghebreyesus.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że WHO zmaga się z dziurą budżetową w wysokości 600 mln dolarów i przewiduje 21 proc. cięcia w budżecie w kolejnych dwóch latach. Głównym tematem kongresu w Genewie są problemy finansowe organizacji, która zastanawia się, jak sprostać wyzwaniom na świecie bez jej głównego sponsora, Stanów Zjednoczonych.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa podjęła decyzję o opuszczeniu WHO, co spowodowało wyrwę w budżecie organizacji. Teraz na miejsce USA wejdą Chiny, które zostaną największym darczyńcą Światowej Organizacji Zdrowia. Chiny przekażą WHO dodatkowo 500 mln dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat – poinformował chiński wicepremier Liu Guozhong.

„Światu grożą obecnie skutki jednostronnych działań i polityki siły, które postawiły globalne bezpieczeństwo zdrowotne przed poważnymi wyzwaniami (…) Wielostronność to pewna droga do zaradzenia trudnościom” – oznajmił Liu.

Tedros Ghebreyesus zwrócił uwagę, że obecnie wiele państw zwiększa wydatki na zbrojenia kosztem tych na zdrowie. Wydają "relatywnie mało na obronę przed niewidzialnym wrogiem, który może spowodować dużo więcej szkód" - powiedział dyrektor WHO. Dodał, że zmniejszony roczny budżet organizacji, który wynosi 2,1 mld dolarów, jest równy kwocie wydawanej co osiem godzin przez świat na zbrojenia.

Zaznaczył, że cięcia budżetowe dosięgnęły również zarządu organizacji, który został w ubiegłym tygodniu zmniejszony o połowę.

Zobacz galerię: 7 sprawców raka. Z większością możesz sobie poradzić bez leków

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki