Popularny lek przeciwbólowy może poważnie szkodzić nerkom. "Niektóre przypadki zakończyły się zgonem"

2022-12-12 15:21

Znany w Polsce lek przeciwbólowy będący połączeniem kodeiny i ibuprofenu, może powodować poważne uszkodzenia nerek. Komunikat w tej sprawie wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), który ostrzega pacjentów przed długotrwałym stosowaniem preparatu w dawkach większych niż zalecane. Po spożyciu leku zgłaszano m.in. przypadki ciężkiej hipokaliemii i nerkowej kwasicy kanalikowej.

Popularny lek przeciwbólowy może poważnie szkodzić nerkom. Niektóre przypadki zakończyły się zgonem
Autor: Getty Images Popularny lek przeciwbólowy może poważnie szkodzić nerkom. "Niektóre przypadki zakończyły się zgonem"

Chodzi o Nurofen Plus, czyli znany w Polsce lek przeciwbólowy. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał komunikat, w którym opisał możliwe skutki długotrwałego stosowania tego leku w dawkach większych niż zalecane, w szczególności u osób uzależnionych od kodeiny.

URPL wydał komunikat

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ostrzega przed stosowaniem popularnego leku przeciwbólowego. Długotrwałe przyjmowanie leku Nurofen Plus, może prowadzić do niewyjaśnionej hipokaliemii i uszkodzenia nerek, w tym kwasicy metabolicznej, których symptomy obejmują zmniejszenie poziomu świadomości oraz uogólnione osłabienie. Jednak to nie jedyne skutki związane z zażywaniem preparatu.

URPL wskazuje także na inne poważne zaburzenia kliniczne związane z nadużywaniem i uzależnieniem od połączenia ibuprofenu z kodeiną, obejmujące np.:

  • perforacje przewodu pokarmowego,
  • krwotoki z przewodu pokarmowego,
  • ciężką niedokrwistość,
  • niewydolność nerek.

"Inne poważne zaburzenia kliniczne [...]; były zgłaszane w związku z przypadkami nadużywania i uzależnienia od połączeń kodeiny z ibuprofenem, niektóre z nich zakończyły się zgonem" - czytamy w komunikacie URPL.

Sprawdź, jak dbać o nerki

Kiedy stosuje się Nurofen Plus?

Lek Nurofen Plus jest wskazany u osób dorosłych w krótkotrwałym leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, który nie ustępuje po przyjęciu paracetamolu, ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego. Najczęściej Nurofen Plus zaleca się w leczeniu bólów reumatycznych i mięśniowych, bólach pleców, nerwobólach, migrenie, bólach zębów i przy bolesnym miesiączkowaniu. Lek jest także stosowany w przypadku gorączki, która towarzysz przeziębieniu lub grypie.

W skład leku wchodzą dwie substancje czynne, czyli ibuprofen i kodeina.

Nurofen Plus należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas. Maksymalna dobowa dawka nie powinna przekraczać 6 tabletek. - Czas trwania leczenia powinien być ograniczony do 3 dni, a w przypadku braku skutecznego działania przeciwbólowego, należy zalecić pacjentom konsultację z lekarzem – wskazuje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.