Najstarsza osoba świata zmarła w wieku 116 lat. Jaki był sekret jej długowieczności?

2025-05-01 14:36

Siostra Inah Canabarro Lucas, uznawana za najstarszą osobę na świecie, zmarła 30 kwietnia 2025 r. w Porto Alegre w Brazylii. Miała 116 lat. Jej długowieczność budziła podziw lekarzy i badaczy. Tytuł najstarszej osoby na świecie przejęła teraz 115-letnia Brytyjka Ethel Caterham.

Najstarsza osoba świata zmarła w wieku 116 lat. Jaki był sekret jej długowieczności?
Autor: Kadr YouTube LongeviQuest Najstarsza osoba świata zmarła w wieku 116 lat. Jaki był sekret jej długowieczności?

Siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba świata, zmarła 30 kwietnia w wieku 116 lat. Jej długowieczność przypisywana była zdrowej rutynie, aktywności, stałemu rytmowi snu i życiu w klasztorze. Do końca życia cieszyła się dobrym zdrowiem i pasją do sportu, zwłaszcza piłki nożnej.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Kim była siostra Inah, najstarsza osoba na świecie?

Sister Inah Canabarro Lucas zmarła w Porto Alegre w wieku 116 lat. Mimo sędziwego wieku nie cierpiała na żadne przewlekłe choroby. Jak podkreśla jej rodzina, jej ciało po prostu „zaczęło się stopniowo wyłączać”. Do 106. roku życia nie przeszła żadnych operacji, a jedynym zabiegiem, któremu się poddała, była operacja zaćmy. „Siostra Inah cieszyła się dobrym zdrowiem przez większość życia” – potwierdziła s. Rita Fernandes Barbosa z domu zakonnego, w którym mieszkała. Na krótko przed śmiercią miała jedynie słabszy słuch i wzrok, co było naturalną konsekwencją wieku, a nie poważnych schorzeń.

Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Siostra Inah miała 116 lat

Według najbliższych, siostra Inah żyła w ścisłej rutynie, która mogła być jednym z kluczowych czynników jej długowieczności. Jej dzień był zorganizowany wokół tych samych czynności: „Lubiła wstawać, jeść, modlić się i spać codziennie o tych samych porach” – wspomina rodzina. Ten stały rytm życia sprzyjał równowadze psychicznej i biologicznej. Regularność snu i posiłków, spokojne otoczenie oraz brak stresu wynikającego z życia zawodowego czy rodzinnego zewnętrznego to fundamenty, które coraz częściej pojawiają się w badaniach nad długowiecznością.

Poradnik Zdrowie Google News

Rutyna, sen i spacer po ogrodzie. Tak wyglądało jej życie codzienne

Choć wiek ograniczał możliwości ruchowe siostry Inah, do końca była aktywna na tyle, na ile pozwalało jej ciało. Uczestniczyła w modlitwach wspólnotowych, spacerowała po ogrodzie, a w dni, gdy czuła się lepiej, była rozmowna i pełna energii. „Niczego nie żąda, jest wdzięczna za wszystko, cechuje ją optymizm, ma ogromny szacunek dla zgromadzenia, modli się za wszystkich i troszczy się o wszystkich. Jej życie jest naprawdę godne naśladowania” – mówiła s. Lúcia Ignez Bassotto, kierownik domu. Siostra Inah do niedawna malowała ręcznie serwetki i aktywnie uczestniczyła w życiu wspólnoty.

Zakonnica, która kochała piłkę nożną

Jednym z najbardziej niezwykłych aspektów jej życia była miłość do piłki nożnej. Była wierną fanką brazylijskiego klubu Sport Club Internacional. Na swoje urodziny dostawała torty w kształcie stadionu, nosiła szaliki drużyny i zbierała poduszki z logo ukochanego klubu. Jej oddanie sportowi – choć bierne – dostarczało jej ogromnej radości i silnej motywacji do codziennego funkcjonowania. Na swoje 116. urodziny świętowała, mając na sobie szalik Internacionalu.

Długowieczność bez chorób. Jak żyła siostra Inah, że dożyła 116 lat?

Życie siostry Inah przebiegało w pełnej harmonii z otoczeniem. Jej cechą była wdzięczność, spokój i brak skarg. „Ona nigdy nie narzeka. Jest bardzo wdzięczna i pogodna” – mówiła s. Terezinha Aragon. Pozytywne nastawienie, nawet w sytuacjach trudnych, miało ogromny wpływ na jej kondycję psychiczną i fizyczną.

Kim są najstarsi ludzie świata? Ranking superstulatków i potwierdzone rekordy długowieczności

Najdłużej żyjącym człowiekiem w historii, którego wiek został jednoznacznie i naukowo potwierdzony, była Francuzka Jeanne Calment, która przeżyła aż 122 lata i 164 dni. W kategorii mężczyzn rekord należy do Jiroemona Kimury z Japonii – zmarł w wieku 116 lat i 54 dni.

Współcześnie, według danych Gerontologicznej Grupy Badawczej i Księgi Rekordów Guinnessa, tytuł najstarszej żyjącej osoby na świecie przypadał od 29 grudnia 2024 r. Inah Canabarro Lucas który otrzymała po śmierci Japonki Tomiko Itooki. Tytuł najstarszej osoby na świecie przejęła teraz 115-letnia Brytyjka Ethel Caterham.

Najstarszym żyjącym mężczyzną jest obecnie inny Brazylijczyk, João Marinho Neto, urodzony 5 października 1912 roku. Neto otrzymał ten tytuł 25 listopada 2024, po śmierci 112-letniego Johna Tinniswooda z Wielkiej Brytanii.

Eksperci zajmujący się badaniem długowieczności klasyfikują osoby, które przekroczyły 110 lat życia, jako tzw. superstulatków – to właśnie ta grupa stanowi dziś główny przedmiot analiz naukowych dotyczących ekstremalnej długowieczności.

QUIZ: Te objawy mogą być mylące. Czy wiesz, co naprawdę oznaczają?
Pytanie 1 z 11
Który z poniższych objawów może świadczyć o chorobie serca?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki