Popularny lek może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego. Skorzystają najbardziej narażeni
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów złośliwych. Wyniki najnowszych badań pokazują, że jego ryzyko można zmniejszyć, regularnie przyjmując popularny lek. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które są zagrożone zachorowaniem na ten typ nowotworu.
W JAMA Oncology opublikowane zostało badanie, które może wiele zmienić. Otóż okazuje się, że regularne przyjmowanie aspiryny może być pomocne w obniżaniu ryzyka raka jelita grubego u osób większymi czynnikami ryzyka związanymi ze stylem życia.
Wcześniejsze zalecenia dotyczące przyjmowania aspiryny
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Mass General Birgham i może zachęcać do bardziej profilaktycznego podejścia do stosowania aspiryny. Współautor badania, dr n. med. Andrew Chan, dyrektor ds. epidemiologii w Mass General Cancer Center i dyrektor ds. gastroenterologii w Center for Young Adult Colorectal Cancer w Massachusetts General Hospital powiedział, że ich zamysłem była identyfikacja osób, które z większym prawdopodobieństwem odniosą korzyści ze stosowania aspiryny, by ułatwić opracowanie bardziej spersonalizowanych strategii profilaktycznych.
Już wcześniej US Preventive Services Task Force zalecała przyjmowanie małych dawek aspiryny każdego dnia w celu zapobiegania zdarzeniom sercowo-naczyniowym i rakowi jelita grubego u osób dorosłych w wieku od 50 do 59 lat.
W 2016 roku jednak wycofano te zalecenia. Częściowo podyktowane było to obawami, że aspiryna może zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
Na czym polegało badanie?
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zdrowia przeszło 100 tysięcy uczestników Nurses' Health Study i Health Professionals Follow-Up Study. Porównali oni wskaźniki zachorowań na raka jelita grubego u osób, które regularnie przyjmowały aspirynę z osobami, które nie przyjmowały jej regularnie.
Regularne przyjmowanie aspiryny zdefiniowano jako przyjmowanie co najmniej dwóch standardowych dawek (325 mg) tabletek tygodniowo lub przyjmowanie aspiryny codziennie w niskiej dawce (81 mg).
Średnia wieku na początku badania wynosiła 49,5 lat. U osób, które przyjmowały aspirynę regularnie częstotliwość wystąpienia raka jelita grubego wynosiła 1,98 proc. w ciągu 10 lat. Dla porównania, ta częstotliwość wyniosła 2,95 proc. u osób, które aspiryny nie przyjmowały.
Największe korzyści u osób z niezdrowym trybem życia
Korzyści z przyjmowania aspiryny były najwyższe u osób prowadzących niezdrowy tryb życia. Jeśli nie przyjmowały one aspiryny, miały 3,4 proc. szans na zachorowanie na raka jelita grubego. Ryzyko spadło do 2,12 proc., jeśli przyjmowały aspirynę regularnie.
Wyniki dotyczące stylu życia obliczono na podstawie wskaźnika masy ciała, częstości palenia papierosów i picia alkoholu, aktywności fizycznej oraz przestrzegania "dobrej" diety.
Jak stwierdził dr Daniel Sikavi, główny autor artykułu i gastroenterolog w MGH, wyniki badania pokazują, że aspiryna może proporcjonalnie obniżyć znacznie podwyższone ryzyko u osób z wieloma czynnikami ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.
Badanie nie oceniało jednak ubocznych skutków codziennego stosowania aspiryny.