Popularne zioło ma pomagać w leczeniu raka? Znane jest głównie ze słodyczy

2022-04-07 11:22

Naukowcy z University of Illinois w Chicago przeprowadzili badania z wykorzystaniem popularnego zioła, które wykazały, że popularny dodatek wykorzystywany do produkcji słodyczy, może okazać się skuteczny w zapobieganiu lub leczeniu raka. Odkrycie badaczy może przyczynić się do stworzenia nowych terapii dla pacjentów onkologicznych.

Popularne zioło ma pomagać w leczeniu raka? Znane jest głównie ze słodyczy
Autor: Getty Images

Lukrecja pomoże leczyć raka?

Lukrecja jest rośliną, której zdrowotne właściwości ludzie doceniają od wieków. Jest wykorzystywana w produkcji słodyczy, ale także w medycynie i kosmetyce. Szczególnie istotny jest korzeń lukrecji. Napar przygotowany z tej części rośliny zalecany jest między innymi w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Okazuje się, że lukrecja może mieć także inne zastosowanie. Zdaniem ekspertów z University of Illinois w Chicago może odgrywać rolę w zapobieganiu lub leczeniu niektórych rodzajów raka.

Naukowcy przebadali różne substancje pochodzące z lukrecji Glycyrrhiza glabra. Dzięki temu mogli ustalić, czy można ich użyć do zapobiegania lub zatrzymania rozwoju raka prostaty – jednego z najczęściej rozpoznawanych nowotwór złośliwych wśród mężczyzn.

Z badania opublikowanego w czasopiśmie Pharmacological Research wynika, że składniki zawarte w lukrecji, czyli glicyryzyna i jej pochodna - kwas glicyretynowy - mają potencjał jako środki przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Obiecujące wyniki potrzebują dalszych badań

Choć naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania nad tym, w jaki sposób można najlepiej wykorzystać składniki lukrecji do opracowania odpowiednich terapii, nowo odkryty obszar badań nad nowotworami wydaje się obiecujący. Na razie przeprowadzono niewiele badań klinicznych nad właściwościami lukrecji w leczeniu raka z udziałem ludzi, ale badacze żywią nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do stworzenia terapii, które pomogą w zapobieganiu, a nawet leczeniu nowotworu prostaty i innych rodzajów raka.

Czy to znaczy, że panowie powinni się teraz zajadać lukrecją? Nie, chociażby ze względu na to, że roślina może wchodzić w interakcje z innymi lekami i powodować poważne skutki uboczne, jeśli stosujemy ją w nadmiernej ilości. Dlatego przed pojawieniem się większej ilość analiz badawczych, wykorzystujmy lukrecję jako okazjonalny smakołyk lub dodatek do ulubionej herbaty.

Czym jest rak prostaty?

To właśnie rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Rak prostaty rozwija się powoli nawet przez kilkanaście lat. W diagnozie tego nowotworu wykorzystuje się badanie palpacyjne, biopsje gruczołu krokowego i badanie PSA z krwi.

Rak prostaty znacznie częściej pojawia się u starszych mężczyzny. Szacuje się, że na 10 przypadków zachorowań, 6 rozpoznaje się u mężczyzn w wieku 65 lat lub starszych.

Do najczęstszych objawów, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu prostaty, zalicza się: ból lub pieczenie przy oddawania moczu albo wytrysku, częste oddawanie moczu (szczególnie nocą) oraz krew pojawiająca się w moczu lub spermie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki