Popularne leki na migrenę pomogą pozbyć się kilogramów? Potwierdzono, że hamują apetyt

2022-07-15 13:40

Leki zwyczajowo stosowane w leczeniu migreny okazują się pomocne w leczeniu otyłości - wynika z najnowszych badań, których wyniki opublikowano w "Journal of Experimental Medicine". Autorzy odkrycia podkreślają, że leki, które są uznawane za bezpiecznie i dobrze tolerowane, są też skuteczne w tłumieniu apetytu, a tym samym - wspierają utratę wagi.

leczenie otyłości
Autor: Getty Images

Otyłość jest rosnącym problemem, nie tylko wśród dorosłych. Zwiększa ryzyko chorób serca, udaru, cukrzycy i niektórych rodzajów raka. Większość metod leczenia otyłości skupia się na nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Coraz intensywniej jednak poszukujemy leku na otyłość, który przyspieszyłby i ułatwił walkę z chorobą.

Naukowcy od dawna wiedzą, że kluczową rolę w kształtowaniu się naszego apetytu odgrywa serotonina. Istnieje jednak aż 15 różnych receptorów serotoniny – cząsteczek, które wyczuwają serotoninę i sygnalizują komórkom zmianę zachowania w odpowiedzi na jej obecność. Naukowcy z UT Southwestern starali się zrozumieć rolę każdego z tych receptorów i jego wpływ na apetyt, a następnie przeanalizowali znane i dostępne na rynku leki, które mogą na nie oddziaływać.

Tym sposobem zainteresowali się tryptanami - lekami powszechnie przepisywanymi na migreny i klasterowe bóle głowy, które wpływają na receptor serotoniny 1B (Htr1b).

Poradnik Zdrowie: Żyję z otyłością

Leki na migrenę wyleczą z otyłości

W ramach nowego badania naukowcy przetestowali sześć tryptanów na receptę. Podali leki otyłym myszom, które przez siedem tygodni były utrzymywane na wysokotłuszczowej diecie. Myszy karmione dwoma z badanych leków spożywały mniej więcej taką samą ilość jedzenia, ale myszy karmione pozostałymi czterema - zjadały znacznie mniej.

Po 24 dniach myszy, którym podawano dzienną dawkę frowatryptanu, straciły średnio 3,6% masy ciała. Podczas gdy myszy, którym nie podano tryptanu, przytyły i zyskały średnio 5,1% masy ciała.

– Odkryliśmy, że te leki, a w szczególności jeden, mogą obniżyć masę ciała i poprawić metabolizm glukozy w mniej niż miesiąc, co jest imponujące – powiedział dr Chen Liu, główny autor badania.

Ponieważ tryptany są zazwyczaj przepisywane do krótkotrwałego stosowania podczas migreny, dr Liu podejrzewa, że ​​pacjenci nie zauważyliby długoterminowego wpływu na apetyt i wagę.

– Nie tylko rzuciliśmy nowe światło na potencjał zmiany przeznaczenia istniejących tryptanów, ale także zwróciliśmy uwagę na Htr1b jako kandydata do leczenia otyłości i regulowania spożycia żywności – podkreśla dr Liu.

Badania wymagają powtórzenia na większej próbie i kolejnych analiz, zanim będzie można mówić o sukcesie. Przestrzegamy też przed przyjmowanie leków na własną rękę, szczególnie - poza ich oficjalnym wskazaniem.

Źródło: Journal of Experimental Medicine.
Katarzyna Grzelak