Poprawka ustawy dt. zwolnień ze szczepień. Której grupy osób może dotyczyć?

2022-01-13 9:15

Wczoraj w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w czasie pracy nad projektem ustawy o weryfikacji covidowej zgłoszono poprawkę, by ze szczepienia przeciw COVID-19 zwolnić osoby, które mają wysoki poziom przeciwciał. - Wystąpiłem w tej sprawie o opinię do konsultantów krajowych – powiedział Kraska.

zbliżenie na kobietę i mężczyznę w komunikacji miejskiej
Autor: Getty Images

Już we wtorek Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej, który teraz trafi do drugiego czytania. Projekt ustawy utknął w sejmie i nie pojawił się w porządku wczorajszego posiedzenia Sejmu.

- Ja mogę podać jeden powód, który znam. Myślę, że on jest dość ważny. Wczoraj w czasie pracy nad ustawą pani poseł Siarkowska zgłosiła poprawkę, która mówi, aby zwolnić ze szczepienia osoby, które mają wysoki poziom przeciwciał. Czyli są de facto ozdrowieńcami - powiedział Wiceminister pytany przez dziennikarzy o opóźnienia w pracach nad ustawą.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Poprawka zgłoszona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, by zwolnić z obowiązku szczepień osoby, u których wykryto wysoką obecność przeciwciał, została we wtorek odrzucona przez Komisję Zdrowia. Wtedy Waldemar Kraksa zapowiedział, że zasięgnie opinii konsultantów w tej sprawie.

- Poprawka może mieć dalszy ciąg, może być uwzględniona. Dlatego wystąpiłem dziś do konsultantów, aby wypowiedzieli się, czy z punktu czysto medycznego jest to do przeforsowania (...) Czy jest teoretycznie możliwość tego, że dany poziom przeciwciał zabezpiecza przed zachorowaniem i nie trzeba wykonywać szczepienia. (...) Chcemy mieć twardy dowód – wyjaśnił.

Projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PIS. Uzasadniono w nim, że zapisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

Pierwsze czytanie projektu ustaw odbyło się w połowie grudnia 2021 roku, a 5 stycznia br. odbyło się w Sejmie wysłuchanie publiczne. Zapisy ujęte w projekcie m.in. zezwalają pracodawcy na to, by mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 albo o negatywnym wyniku testu bądź też informacji o przebytej infekcji.