Dyrektor WHO: Omikron może przynieść kolejne, groźniejsze mutacje koronawirusa

2022-01-13 6:55

Łagodniejszy z pozoru wariant Omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej, niż pozostałe warianty koronawirusa. A to może skutkować kolejnymi, groźniejszymi mutacjami SARS-CoV-2 - ostrzegł dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dyrektor WHO: Omikron może przynieść kolejne, groźniejsze mutacje koronawirusa
Autor: Getty Images

Jak dodał, wariant ten, mimo, że powoduje objawy mniej groźne niż Delta, nadal pozostaje wirusem bardzo niebezpiecznym, zwłaszcza dla osób niezaszczepionych".

Szef WHO po raz kolejny zaapelował również o szczepienia populacji przeciw COVID-19. Podkreślił, że im mocniej wariant Omikron rozprzestrzenia się wśród ludzi, tym wyższe jest ryzyko, że pojawi się inny wariant koronawirusa, jeszcze bardziej zakaźny i jeszcze bardziej śmiercionośny niż znane nam dotychczas warianty.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że aż 92 spośród 194 krajów członkowskich Organizacji nie zrealizowało celu, jakim było zaszczepienie 40 proc. populacji.

Z kolei dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan odniósł się do pojawiających się ostatnio coraz częściej opinii, że Omikron - z powodu tempa w jakim się rozprzestrzenia i łagodniejszych objawów "zastąpi" groźniejsze warianty i sprawi, że Covid-19 będzie chorobą taką jak grypa. Stwierdził, że poglądy takie są mylne, i że żadna nowa odmiana koronawirusa "nie jest dobrą wiadomością".

Również we środę Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) poinformowała, że rozwój pandemii w obu Amerykach osiągnął niespotykane dotąd tempo, a w ciągu minionego tygodnia liczba nowych zakażeń podwoiła się i sięgnęła 6,1 mln.

Wariant Omikron dotarł już do prawie wszystkich krajów w obu Amerykach - podała PAHO.