Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprasza do wspólnego świętowania Światowego Dnia SM
Dzień Stwardnienia Rozsianego obchodzony jest 30 maja w 68 krajach na całym świecie. Światowy Dzień SM daje poczucie wspólnoty osobom z SM oraz całej społeczności zaangażowanej w walkę ze stwardnieniem rozsianym, a także podnosi świadomość społeczną na temat tej choroby.
Stwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym o różnorodnych objawach, która dotyka 50 tysięcy osób w Polsce, a na całym świecie – około 2,5 miliona. Choroba zaczyna się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia, kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni.
Rola relacji
Tegoroczny temat Światowego Dnia SM „SM. Więzi, kontakty, relacje” podkreśla rolę relacji międzyludzkich, jako elementu radzenia sobie z chorobą i walki z różnymi przeciwnościami.
Zachęca do wspólnego podejmowania działań, do wzajemnego wspierania się, do współpracy z różnymi instytucjami i światem nauki, do walki z wykluczeniem.
Hasło nabiera szczególnej mocy w dobie panującej epidemii COVID-19, która nie tylko utrudniła dostęp do świadczeń zdrowotnych, lecz także zmusiła wiele osób z SM do izolacji, zwiększyła poczucie osamotnienia i nasiliła obawy o przyszłość.
Oficjalny film tegorocznych obchodów Światowego Dnia SM
Pomarańczowa wstążeczka symbolem SM
Z okazji obchodów przypinamy pomarańczową wstążeczkę – symbol solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane!
W tym roku zachęcamy również do skorzystania z przygotowanej przez PTSR nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku.
W ten sposób, mimo odosobnienia, do którego zmusza nas panująca epidemia, będziemy mogli świętować razem.
Aby dowiedzieć się więcej o obchodach, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.sdsm2020.ptsr.org.pl oraz Facebooka Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
Porady eksperta