Polacy naukowcy wymyślili badanie na raka tańsze ponad 20-krotnie!

2018-01-15 13:57

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2016 roku liczba zachorowań na raka przekroczyła aż 180 tys. Według prognoz co trzeci Polak zachoruje na raka, a co czwarty przypadek będzie miał podłoże genetyczne.  Jeśli odpowiednio wcześnie dowiemy się jakie jest ryzyko zachorowania na nowotwór, mamy szansę na uniknięcie choroby w przyszłości dzięki odpowiedniej profilaktyce.

Polacy naukowcy wymyślili badanie na raka tańsze ponad 20-krotnie!
Autor: Thinkstockphotos.com

Zespół Warsaw Genomics opracował nowatorską metodę badań genetycznych, pozwalającą na rozpoznanie raka. Powstała ona w ramach programu „Badamy Geny” i zaprojektowana została zgodnie z rekomendacjami National Comprehensive Cancer Network (NCCN) – amerykańskiej organizacji zrzeszającej jednostki zajmujące się diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych. Wykrywanie nowotworów dzięki badaniom genów jest znane w Europie i na świecie, jednak wysoka cena wykonania takiego badania, sięgająca blisko 8000 tys. złotych, stanowi przeszkodę dla wielu osób. Badania Warsaw Genomics są przełomowe, gdyż tylko w Polsce ich koszt jest 20-krotnie niższy niż w innych krajach na świecie. Dzięki naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego zapłacimy za nie 399 złotych.

Tego typu badania były bardzo drogie, gdyż analiza fragmentu tylko jednego genu związana była z wielogodzinną pracą genetyka. Koszt zbadania jednego genu wynosił około 300 zł. Jednak dzięki naukowcom zespołu Warsaw Genomics obecnie możliwe jest zbadanie aż 70 genów odpowiedzialnych za powstawanie raka w cenie 399 zł. Ze względu na stosunkowo niski koszt badania, w programie „Badamy Geny” zarejestrowało się 20 tys. osób, a przebadanych zostało 7,5 tys. osób.

Warto wiedzieć

Aby wziąć udział w badaniu programu „Badamy geny” wystarczy wejść na stronę internetową www.badamygeny.pl, zarejestrować się i wprowadzić dane medyczne. Następnie, w punktach pobrań wymienionych na stronie internetowej, należy oddać krew do badania. Na pobranie krwi należy zabrać ze sobą podpisany formularz z wyrażeniem zgody na badanie. Na stronie internetowej podana jest bieżąca ilość osób zarejestrowanych na kolejną serię badań oraz ilość osób brakujących do przeprowadzenia kolejnej tury badań. Osoby, które chcą wziąć udział w badaniu muszą mieć ukończone 18 lat.

– Program „Badamy Geny” jest skierowany do osób pełnoletnich. Nie badamy w nich dzieci, ponieważ takie jest aktualne oficjalne stanowisko towarzystw genetycznych. Najbardziej na przystąpieniu do programu skorzystają osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, ponieważ to jest moment, w którym powinny już w sposób świadomy i odpowiedzialny wdrożyć odpowiednie badania diagnostycznie – dodaje dr n. med. Anna Wójcicka.

Polacy naukowcy wymyślili badanie na raka tańsze ponad 20-krotnie!

Badania genetyczne pozwalają zidentyfikować zmiany w DNA, związane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Badanie przeprowadzane przez program „Badamy Geny” jest badaniem przesiewowym i obejmuje 14 genów o potwierdzonym ryzyku zachorowania na nowotwory piersi i prostaty. Jeśli w którymś z tych genów zostanie znaleziona mutacja, naukowcy mają przygotowane dokładne wytyczne badań, którymi pacjent powinien zostać objęty. Dzięki temu osoba genetycznie obciążona chorobą nowotworową ma szansę na szybkie postawienie diagnozy i zwiększenie możliwości wyleczenia choroby.

– Dodatkowo, pacjent może przebadać również 56 innych genów, których związek z rozwojem nowotworów jest znany, ale dla części z tych genów nie mamy jednoznacznych wytycznych odnośnie zalecanych badań profilaktycznych – mówi agencji Newseria Biznes dr n. med. Anna Kubiak z Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka CeNT UW

Aby zwiększyć szanse na wygranie walki z rakiem, niezbędna jest profilaktyka. Program „Badamy Geny”, który realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, skupia się przede wszystkim na zdiagnozowaniu nowotworów piersi i prostaty. Według zaleceń lekarzy, kobiety powinny wykonywać mammografię po 50. roku życia. Jednak w przypadku podłoża genetycznego choroby, jest to zbyt późno. Badania genetyczne, prowadzone przez Warsaw Genomics pozwalają na wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie, zwiększa szanse jej na pełne wyleczenie. Ocena ryzyka zachorowalności na raka prowadzona jest dzięki wykonaniu wywiadu medycznego oraz rodzinnego, a przede wszystkim dzięki zbadaniu genów na obecność mutacji.  Mutację można wykryć na podstawie prostego badania krwi.

– Każda kobieta ma 12 proc. ryzyka zachorowania na raka piersi, co znaczy, że jedna na osiem kobiet w pewnym momencie życia zachoruje na ten nowotwór. Jeżeli jednak urodziła się z wadą w genie, to jej ryzyko zachorowania może wzrosnąć nawet do 87 proc. Pacjenci z nowotworem, który jest zapisany w genach, chorują znacznie wcześniej niż pozostali, choroba przebiega też agresywniej. Kobiecie, która ma chorobotwórczą mutację, nie wystarczy, że wykona mammografię w 50 roku życia – ona od 18 roku życia sama musi badać piersi, a od 25 roku życia co roku wykonywać rezonans magnetyczny. To jedyna możliwość, żeby ją uratować i znaleźć nowotwór we wczesnym stadium, kiedy możemy go wyleczyć – mówi agencji Newseria Biznes dr hab. n. med. Anna Wójcicka z Warsaw Genomics.

Polscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę badań genetycznych. Ich koszt jest 20-krotnie niższy niż wszędzie indziej na świecie

Źródło:biznes.newseria.pl

Źródła informacji wykorzystanych w artykule:

1. biznes.newseria.pl

2. badamygeny.pl/#!/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki