Polacy w końcu dostaną szansę na szybką diagnozę. Rusza pilotażowy program ministerstwa

2023-03-07 10:32

Liczba osób z objawami zapalenia stawów stale rośnie. Najnowsze dane donoszą, że aż 400 tys. Polaków cierpi na to schorzenie. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić program pilotażowy, który da nowe szanse na szybsze leczenie pacjentów.

Polacy w końcu dostaną szansę na szybką diagnozę. Rusza pilotażowy program ministerstwa
Autor: Getty Images Około 400 tys. Polaków choruje na stawy.

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia przewiduje przeprowadzenie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Program ma poprawić skuteczność leczenia chorób reumatycznych, a nawet całkowicie zahamować postęp choroby. Kluczem jest szybkie rozpoznanie problemu.

"Aktualnie jednym z najważniejszych aspektów, decydujących o skuteczności leczenia chorego na zapalne choroby reumatyczne i możliwości całkowitego zahamowania postępu choroby w czasie, kiedy nie dokonała ona jeszcze zmian, jest wczesne rozpoznanie i włączenie leczenia" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Jak dbać o stawy

Szybkie rozpoznanie zapalenia stawów

W Polsce diagnostyka chorób stawów jest znacznie opóźniona. Zazwyczaj w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów wynosi ona 35 tygodni. Tymczasem maksymalny rekomendowany przez EULAR (Europejską Ligę Reumatologiczną) czas postawienia diagnozy od momentu wystąpienia objawów powinien wynosić do 12 tygodni.

Sprawa jest jeszcze bardziej poważna w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów. W naszym kraju proces diagnostyczny sięga nawet 7-8 lat, przy rekomendowanym czasie nieprzekraczalnym 6 miesięcy.

Tak opóźniona diagnostyka uniemożliwia szanse na szybkie wyleczenie choroby i wyciszenie jej objawów. Wszystko dlatego, że rozpoznanie następuje wtedy, gdy choroba jest już głęboko rozwinięta.

"Najczęściej rozpoznanie choroby następuje dopiero w momencie, gdy jest ona w zaawansowanym stadium. Oznacza to istotne pogorszenie perspektyw chorego oraz wyższe koszty leczenia, przy jednoczesnym zmniejszeniu szansy uzyskania remisji" - czytamy w uzasadnieniu.

Dlaczego więc diagnostyka w Polsce trwa tak długo? Otóż większość świadczeniobiorców nie spełnia kryteriów kwalifikacyjnych dla choroby. Pacjenci, zwłaszcza młodzi, zgłaszają się też zbyt późno, twierdząc, że objawy takie jak ból i obrzęki są wynikiem przetrenowania lub przeciążenia. Jednak w tym czasie może już dochodzić do poważnych uszkodzeń stawów, które pogłębiają chorobę.

Dlatego tak ważne są badania i profilaktyka. Projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego jest na razie na etapie konsultacji publicznych. Sam pilotaż obejmuje aż 11 województw. Ma być realizowany przez 36 miesięcy. Podzielony został na trzy etapy:

  • organizacyjny - trwający 6 miesięcy
  • realizacji - trwający 26 miesięcy
  • i ewaluacji - trwający 4 miesiące.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki