Polacy tyją na potęgę. Jest coraz gorzej - pokazują nowe dane

2023-08-09 14:06

Otyłość stała się alarmującym problemem XXI wieku. Z roku na rok na tę chorobę cierpi coraz więcej Polaków. Według raportu nasz kraj znalazł się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Ekspertka podpowiada, jak walczyć z tym problemem zdrowotnym.

Polacy tyją na potęgę. Jest coraz gorzej - pokazują nowe dane
Autor: Getty Images Polacy tyją na potęgę. Jest coraz gorzej - pokazują nowe dane

Dane z raportu opublikowanego przez Our World in Data nie są zbyt optymistyczne. Ponad 4,5 miliona ludzi na świecie umiera przedwcześnie z powodu otyłości, uważanej za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. W przedstawionym rankingu Polska wypada gorzej niż inne kraje europejskie. Co czwarty Polak cierpi dziś na otyłość. W opinii badaczy ta liczba będzie wciąż rosła.

Dane na temat otyłości są alarmujące dla Polski

Aż 59 proc. Polaków ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Dlaczego? Zdaniem dietetyczki klinicznej, dr Hanny Stolińskiej, ostatnio jedzenie jest jedną z największych przyjemności. – Mamy teraz nieograniczony dostęp do jedzenia, praktycznie bez wychodzenia z domu, można wszystko zamówić, nie lubimy gotować, poza tym zajadamy stres, a także bardzo często nudę, po pandemii trochę mniej wychodzimy z domu, nie jesteśmy aktywni fizycznie – wyjaśniła ekspertka w rozmowie z portalem dziennik.pl.

Problem otyłości dotyczy nie tylko dorosłych – chorują coraz młodsi. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia obejmuje on ponad 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Jak i dlaczego dziecko tyje? W dzisiejszych czasach najmłodsi sięgają coraz częściej po słodkie napoje oraz żywność przetworzoną obfitującą w cukier, sól, tłuszcze niskiej jakości oraz kalorie.

Dietetyczka zwróciła uwagę na to, że musimy być bardziej czujni na to, co spożywamy w ciągu dnia. – Odżywanie ma wpływ na cały nasz organizm. Zwracajmy uwagę na ilości, jeśli decydujemy się na zjedzenie czegoś mniej zdrowego, to nie rzucajmy się na to, to taka zdrowa relacja z jedzeniem i słuchanie własnego organizmu – dodała.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

Dlaczego otyłość jest groźna i jak się z nią uporać?

Nieleczona nadwaga i otyłość prowadzą do szeregu powikłań i chorób. Otyłość powoli sieje spustoszenie w organizmie, dotykając wszystkich układów i narządów. Badania wykazują, że mogą skrócić życie przeciętnego Polaka o blisko cztery lata.

Główną przyczyną otyłości są niezdrowe zmiany w stylu życia, przede wszystkim ograniczenie aktywności fizycznej i zwiększenie spożycia produktów wysokokalorycznych. Na rozwój tej choroby mają także wpływ predyspozycje genetyczne oraz czynniki behawioralne, metaboliczne i hormonalne.

Otyłość jest groźną chorobą, która wymaga odpowiedniego, specjalistycznego leczenia. Nie zaleca się stosowania diet bardzo restrykcyjnych kalorycznie – mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak podkreśliła dr Hanna Stolińska, w walce z tą chorobą trzeba działać interdyscyplinarnie – tak, aby lekarz współdziałał z dietetykiem, psychologiem, fizjoterapeutą czy trenerem.

- Niestety spotykam się z sytuacjami, że lekarze wypisują pacjentom silne leki na odchudzanie, które powodują szybką utratę masy ciała, brak apetytu, a potem jest efekt jojo i różne problemy metaboliczne – wskazała.

Dietetyczka podkreśliła, że w leczeniu otyłości "nie ma drogi na skróty".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki