Podróż jako terapia? Zbadano wpływ turystyki na osoby z demencją

2022-06-30 13:43

Nowe korzyści, jakie niesie za sobą turystyka odkrył zespół naukowców z Edith Cowan University (ECU). Okazuje się, że mogą z niej wynikać korzyści zdrowotne - na przykład dla osób z demencją.

seniorzy
Autor: Getty Images

Korzyści zdrowotne wynikające z turystyki dla osób z demencją potwierdza interdyscyplinarny artykuł opracowany przez naukowców z Edith Cowan University (ECU). Badacze zwracają uwagę na fakt, że turystyka to nie tylko doświadczenie rekreacyjne, ale także branża, która może zapewnić wymierne korzyści zdrowotne dla chorych - podobnie jak arteterapia czy muzykoterapia.

Korzyści z turystyki dla osób z demencją 

- Eksperci medyczni mogą zalecić metody leczenia demencji takie jak muzykoterapia, ćwiczenia, stymulacja poznawcza, terapia reminiscencyjna, stymulacja sensoryczna i adaptacja do posiłków i środowiska pacjenta - stwierdza główny badacz, dr Jun Wen. - Wszystko to często można znaleźć na wakacjach - dodaje.

Poradnik Zdrowie: demencja

Pomogą nowe bodźce

Dr Wen w oparciu o przegląd literatury przyjrzał się, w jaki sposób turystyka może pomóc osobom cierpiącym na demencję.

Okazało się, że przebywanie w nowym środowisku i zdobywanie nowych doświadczeń może zapewnić stymulację poznawczą i sensoryczną.

- Ćwiczenia fizyczne są powiązane z dobrym samopoczuciem psychicznym, a podróżowanie często wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną, taką jak więcej chodzenia - powiedział dr Wen.

- Pory posiłków w wakacje są często inne: zazwyczaj są to spotkania z wieloma osobami, a posiłki w stylu rodzinnym mają pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe pacjentów z demencją - dodał.

Podróżowanie to nie tylko zmiana otoczenia. Przebywanie na świeżym powietrzu w ruchu zapewnia większą dawkę serotoniny i czerpanie witaminy D ze słońca. Wszystko to ma pozytywne odzwierciedlenie w stanie zdrowia chorych. 

Wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Analizy udowodniły, że turystyka poprawia zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Teraz, kiedy pandemia COVID-19 przystopowała jest dobry czas na to, by ruszyć w świat. 

Dr Wen dodał, że ma nadzieję, że dalsze badania pomogą w zrozumieniu, w jaki sposób turystyka może poprawić życie ludzi z innymi schorzeniami.

- Potrzeba będzie więcej badań empirycznych i dowodów, aby sprawdzić, czy turystyka może stać się jedną z interwencji medycznych w przypadku różnych chorób, takich jak demencja lub depresja - mówi dr Wen.