"Ploteczki z koleżanką" na receptę? Wystarczy kilka minut, by twoje zdrowie zyskało

2023-02-09 10:58

Aura zimowa sprawia, że u niektórych osób pojawiają się niepokojące symptomy związane ze spadkiem nastroju. Skarżą się oni wówczas na uczucie smutku i przygnębienia. Nie chcą też uczestniczyć w życiu towarzyskim. Co można zrobić, by zadbać o dobre samopoczucie? Naukowcy znają odpowiedź. Wcale nie jest taka skomplikowana, jakby mogło się wydawać.

Zbliżenie na uśmiechnięte młode kobiety
Autor: Getty Images "Ploteczki z koleżanką" na receptę? Wystarczy kilka minut, by twoje zdrowie zyskało

Każdy z nas ma gorsze i lepsze dni. Codziennie jesteśmy narażeni na sytuacje, które mogą wywołać stres i negatywne emocje. Do tego zmiany pogody mogą mieć wpływ na to, jak się czujemy. Przyczyniają się czasem do tego, że najchętniej, byśmy nie wychodzili z łóżka i spędzili cały dzień pod kołdrą. Na szczęście jest prosty sposób, który pomoże, gdy wpadamy w kiepski nastrój. 

Dręczy cię złe samopoczucie? Oto skuteczny sposób

Jak dowiedli amerykańscy naukowcy z University of Kansas, już jedna wartościowa rozmowa z przyjacielem pozwala chronić zdrowie psychiczne. Dzięki niej można utrzymać wewnętrzny spokój i dobry nastrój oraz wzmocnić poczucie przynależność i bliskości.

Poradnik Zdrowie: zmęczenie

Badania skupiły się wokół wpływu rozmowy na nasze samopoczucie. Uczestniczyło w nich ponad 900 uczestników z pięciu kampusów uniwersyteckich. Ekspert ds. przyjaźni prof. Jeffrey Hall wraz ze swoim zespołem sprawdził, jak poszczególne rodzaje komunikacji (m.in. szczera rozmowa, okazywanie troski, słuchanie, docenienie innych i ich opinii) z bliskimi osobami oddziałują na codzienny nastrój, szczególnie na stres, niepokój i poczucie osamotnienia.

W ramach obserwacji ochotnicy zostali poproszeni o podjęcie jednej z form komunikacji, a później mieli podzielić się swoimi odczuciami. Co ustalili naukowcy? Okazało się, że rozmowa z przyjacielem odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu dobrego nastroju. Ma pozytywny wpływ na naszą efektywność w ciągu dnia.

- Możemy zmienić to, jak się czujemy w danym dniu, poprzez komunikację. Wystarczy tylko jedna rozmowa, by poczuć różnicę – mówił prof. Jeffrey Hall.

Rozmowa z przyjacielem może poprawić nastrój

Około 60 proc. badanych przyznało, że rozmowa z bliską osobą pozwoliła im zniwelować stres. Ekspert wyjaśnił, że osoby, które więcej słuchały swoich bliskich, okazywały im troskę i poświęcały czas na docenienie opinii innych, czuły się lepiej pod koniec dnia. Jak dodał, zaangażowanie się w rozmowę może poprawić samopoczucie. Lepsze efekty daje komunikacja twarzą w twarz niż za pośrednictwem komunikatorów.

Z badań płynie wniosek, aby przyjaźń traktować priorytetowo w życiu, ponieważ ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Wyniki tej analizy zostały opublikowane na łamach czasopisma "Communication Research".