Płeć wpływa na to, jak radzisz sobie z uzależnieniem od alkoholu. Kobiety częściej mówią o "zranionej duszy"
Alkoholizm może rozwijać się długo i niepostrzeżenie, przez co jest jednostką trudną do rozpoznania. Jednak zastosowanie odpowiedniej terapii może pomóc poradzić sobie z uzależnieniem. Najnowsze badanie naukowców mówi jednak, że płeć ma wpływ na to, jak dana osoba poradzi sobie z alkoholizmem.
Nowe badanie wykazało, że płeć może wpływać na sposób radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Analiza danych została przerowadzone przez naukowców z Wydziału Sztuki, Nauki i Humanistyki Uniwersytetu w Sao Paulo (EACH-USP) w Brazylii.
Głównym badaczem był profesor Edemilson de Campos, który uzyskał zgodę na uczestnictwo w spotkaniach AA dla kobiet w São Paulo City, gdzie mógł przeporwadzać wywiady z uczestnikami oraz sporządzać notatki ze spotkań. W mieście jest 120 grup AA, ale jedynie dwie organizują spotkania tylko dla kobiet.
"Spotkania AA tylko dla kobiet są częste w Stanach Zjednoczonych, ale nie w Brazylii" - tłumaczy Campos.
Członkinie klubu AA zazwyczaj pochodziły z biednych rodzin i miały niski stopień wykształcenia.
"Wcześniej przebadaliśmy już grupy z mieszanych spotkań. W spotkaniach tylko dla kobiet, w których braliśmy udział, z wielkim szacunkiem przeprowadziliśmy badanie obejmujące relacje uczestniczek w ich rodzinach, pracy, a także w innych obszarach ich życia. Wyrażenie „zraniona dusza” było tym, jakim kobiety odnosiły się do swojego stanu oraz do odrzucenia i samotności, których doświadczały z powodu piętna społecznego" – powiedział Campos.
Główna różnica między spotkaniami mieszanymi, a tymi tylko dla kobiet polegała na tym, że mężczyźni w trakcie rozmów skupiali się na takich aspektach, jak relacje w pracy i inne bezosobowe elementy ich codziennego życia. Kobiety natomiast podchodziły do tematu bardziej emocjonalnie - opowiadały o swoich uczuciach i przeżyciach wewnętrznych. Dlatego też spotkania tylko dla kobiet mają bardzo duże znaczenie.
"Zapewniają bezpieczną przestrzeń do wyrażania siebie i umożliwiają uczestnikom odzyskanie poczucia godności" - tłumaczy profesor. "W przeciwieństwie do idei rozpowszechnionej w AA, odkryliśmy, że kobiety potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której mogą wyrażać swój ból i leczyć zranioną duszę" - dodaje.
W 2017 roku w Brazylii około 2,3 miliona osób w wieku od 12 do 65 lat doświadczyło uzależnienia od alkoholu. Odsetek ten był 3,4 razy większy wśród mężczyzn (2,4% populacji mężczyzn) niż kobiet (0,7%). Jednak badacze uważają, że liczba kobiet mogła być znacznie większa. Wiele z nich mogło ukrywać swoje uzależnienie, ze względu na strach przed przyznaniem się do alkoholizmu i oceną innych.
Polecany artykuł: