Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej. Zobacz, kto może wziąć udział w programie

2025-04-30 14:51

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025 przestaje być teorią. Ministerstwo Rodziny uruchamia pilotaż skróconego czasu pracy. Mniej godzin pracy to samo wynagrodzenie – zapowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Kto może wziąć udział w programie i na jakich warunkach? Sprawdź szczegóły.

Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej. Zobacz, kto może wziąć udział w programie
Autor: Getty Image Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej. Zobacz, kto może wziąć udział w programie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało uruchomienie programu pilotażowego, który ma przetestować różne modele skróconego tygodnia pracy. Jak informuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, z inicjatywy będą mogły skorzystać zarówno firmy prywatne, jak i instytucje publiczne. „Program pilotażowy skróconego tygodnia pracy ruszy jeszcze w tym roku” – zapowiada ministra.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025 – rusza państwowy pilotaż

W projekcie będą mogli wziąć udział różni pracodawcy: sektor prywatny, samorządy, fundacje, stowarzyszenia i związki zawodowe. „W pilotażu będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, jednostki samorządowe, fundacje, towarzyszenia, związki zawodowe, by każdy pracodawca mógł sprawdzić, co u niego działa” – tłumaczy Dziemianowicz-Bąk.

Kto może przystąpić do pilotażu czterodniowego tygodnia pracy?

Zgodnie z założeniami programu, skrócenie tygodnia pracy nie będzie oznaczało obniżenia pensji. „Najważniejsza zasada pilotażu to: mniej godzin pracy – ale to samo wynagrodzenie!” – podkreśla ministra. Pierwszy etap projektu potrwa trzy miesiące i będzie przeznaczony na przygotowanie organizacyjne, a kolejne miesiące mają posłużyć testowaniu rozwiązań w praktyce.

Na realizację pilotażu w pierwszym roku przewidziano 10 milionów złotych z Funduszu Pracy. Taką informację podano na stronie internetowej resortu. „Na realizację pilotażu w pierwszym roku przeznaczymy 10 mln zł z Funduszu Pracy” – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce – możliwe formy

Jak wynika z wypowiedzi ministry, program nie ogranicza się do jednej, sztywnej formy skrócenia etatu. „Skrócenie czasu pracy może polegać na redukcji liczby godzin pracy w jednym dniu, zmiany liczby dni pracujących w tygodniu czy przyznaniu dodatkowych dni urlopu” – mówi Dziemianowicz-Bąk.

Resort zapowiada, że zasady i szczegółowe warunki udziału w pilotażu zostaną ogłoszone do końca czerwca 2025 roku. W drugiej połowie roku planowane jest uruchomienie naboru do programu.

Pierwszy taki pilotaż w regionie

Ministerstwo podkreśla, że to pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej. „To będzie pierwszy pilotaż skróconego czasu pracy w tej części Europy, pierwszy w naszym regionie, pierwszy na tak szeroką skalę pilotaż w Polsce. Chcemy zachęcać do skróconego czasu pracy, zachęcać do testowania rozwiązań w różnego typu organizacjach” – podsumowuje ministra Dziemianowicz-Bąk.

Infekcje intymne: czy potrafisz oddzielić fakty od mitów?
Pytanie 1 z 6
Ból, pieczenie, świąd, upławy mogą towarzyszyć infekcji intymnej niezależnie od jej przyczyny (bakteryjna, grzybicza, mieszana)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki