Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji z wykorzystaniem nowoczesnych cewników chłodzących

2020-01-22 9:42

W dniach 20-21 stycznia w kierowanej przez Prof. Grzegorza Opolskiego I Katedrze i Klinice Kardiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem nowej generacji cewników chłodzonych.

Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji z wykorzystaniem nowoczesnych cewników chłodzących
Autor: Materiały prasowe
Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji z wykorzystaniem nowoczesnych cewników chłodzących 2
Autor: Materiały prasowe

Zabiegi zostały przeprowadzone w ramach programu External Evaluation, do którego zaproszono dotychczas 20 ośrodków z Europy.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest uznaną i powszechnie stosowaną metodą leczenia zaburzeń rytmu serca. W trakcie dużej części zabiegów wykorzystywane są cewniki, których końcówka jest chłodzona za pomocą płynu (sól fizjologiczna), co ogranicza możliwość wiarygodnego odczytu temperatury skorelowanej z temperaturą uszkadzanej tkanki.

Podczas zabiegów wykorzystano chłodzone cewniki ablacyjne z możliwością pracy w trybie kontroli temperatury oraz dynamicznej regulacji chłodzenia (QdotMicro; Biosense Webster). Rozwiązanie to ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów.

W pierwszych zabiegach udział wzięły zespoły:

  • dr. Piotra Lodzińskiego w składzie: dr Michał Peller i dr hab. Paweł Balsam (zabiegi odbyły się w Oddziale Elektrokardiologii)
  • oraz dr. hab. Edwarda Koźluka w składzie: dr Agnieszka Piątkowska, dr Dariusz Rodkiewicz oraz piel. Anna Kawa, Bartłomiej Kuć i technik Anna Grodzicka.