Pierwsze objawy Legionelli. Bądźcie czujni, bo łatwo je przeoczyć

2023-08-28 11:20

Choroba Legionistów, znana również jako Legionelloza, jest groźną infekcją dróg oddechowych. Jej przyczyną jest bakteria Legionella pneumophila. Jak można się zarazić legionellą i jak rozpoznać pierwsze objawy choroby?

Pierwsze objawy Legionelli. Bądźcie czujni, bo łatwo je przeoczyć
Autor: Getty Image

Niekiedy Legionella pneumophila rozprzestrzenia się poprzez systemy klimatyzacyjne, które nie są odpowiednio konserwowane. Kiedy bakterie te dostają się do płuc, mogą prowadzić do ostrego zapalenia, które zagraża życiu. Kluczowe jest wczesne wykrycie i leczenie, ale jak rozpoznać jej objawy? Oto wyjaśnienie.

Legionella - jak można się zarazić?

Legionelloza często mylona jest z powszechną infekcją sezonową. Bakteria Legionella pneumophila jest obecna niemal wszędzie: w wodzie, wilgotnej glebie, systemach wodnych hoteli czy szpitali oraz w naturalnych zbiornikach wodnych. Dlatego istotne jest poznanie symptomów tej niebezpiecznej choroby, by nie opóźniać konsultacji lekarskiej. Tym bardziej że legionellozę można pomylić ze zwykłym przeziębieniem czy COVID-19.

Najgroźniejsza jest postać płucna zakażenia, charakteryzująca się śmiertelnością w przedziale 15% do 20%. Zwykle od momentu inwazji bakterii do organizmu do wystąpienia pierwszych symptomów mija od 2 do 10 dni, choć czasami może to trwać nawet do 21 dni. Często błędnie postawiona diagnoza prowadzi do tragicznego zakończenia choroby u pacjenta.

Zakażenie bakterią legionella objawy. Legionella pneumophila leczenie

Jej skutki to poważne zapalenie płuc, które może trwać tygodniami. Do tego mogą dojść poważne powikłania narządowe. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się między 2 a 10 dniem po ekspozycji na bakterię, choć czasami mogą pojawić się nawet po 3 tygodniach. Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów znajdują się:

  • silne bóle głowy,
  • dyskomfort stawowy,
  • duszność i ból w klatce piersiowej,
  • wysoka gorączka i dreszcze,
  • zaburzenia świadomości,
  • kaszel, który początkowo jest suchy, ale z czasem może stać się produktywny, a w pewnych okolicznościach może zawierać krew.

Inne możliwe dolegliwości obejmują:

  • nudności,
  • ból brzucha,
  • biegunkę,
  • wymioty.

Choroba rozwija się dynamicznie. U pacjenta może wystąpić ostre niewydolności oddechowe, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się powikłania związane z sercem, trzustką lub nerkami.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki