Paulina Sykut-Jeżyna otworzyła się na temat swojej choroby. "Ból nauczył mnie pokory"
Paulina Sykut-Jeżyna podzieliła się ostatnio osobistym wyznaniem. Prezenterka wyznała, że od lat zmaga się z chorobą. Na swoich mediach społecznościowych opisała swoją długotrwałą walkę. Zwróciła również uwagę, by nie bagatelizować tej choroby.
Paulina Sykut-Jeżyna to polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Związana jest nie tylko największymi festiwale, ale również koncertami i programami, jak np. "Taniec z Gwiazdami". W swoim najnowszym instagramowym poście podzieliła się osobistym wyznaniem.
Paulina Sykut-Jeżyna o swojej chorobie. Zmaga się z nią od lat
Prezenterka wyznała, że od lat zmaga się z migreną. W swoich doświadczeniach wspomniała, że pierwszy jej atak przeżyła już w latach szkolnych. Nie ma jednak tego złego. Celebrytka przyznała, że migrena była dla niej poniekąd nauczycielką pokory i szacunku do zdrowia.
Co więcej, dzięki niej nauczyła się rozpoznawać sygnały wysyłane przez jej ciało. Podkreśliła również, że choć nauczyła się już żyć z chorobą, wciąż czasem zastanawia się, jakby wyglądało jej życie bez niej.
Celebrytka podkreśliła również, że migrena jest chorobą neurologiczną, która wymaga leczenia i opieki specjalistów i nie powinno się jej bagatelizować.
Jej post był podyktowany tym, że 12 września obchodzimy Europejski Dzień Migreny. Na koniec zachęcała również innych, by dzielili się swoimi historiami i doświadczeniami jeśli chodzi o tą dolegliwość.
Co powinniśmy wiedzieć o migrenie? Rodzaje i objawy
Migrena przez wiele lat była uważna przez wielu za zwykły ból głowy. Z tym stwierdzeniem z pewnością nie zgodzi się nikt, kto kiedykolwiek musiał przejść przez atak.
Ból podczas migreny może być niezwykle silny. Niektórzy dochodzą do siebie po nim nawet przez kilka dni.
Na migrenę cierpi w Polsce około 3,5 miliona osób. Jest to choroba neurologiczna, której głównym objawem jest silny, paraliżujący wręcz, ból głowy. Nieleczona lub źle leczona migrena może mocno wpłynąć na normalne funkcjonowanie.
Choć migrena często rozpoczyna się w młodym wieku, to tak naprawdę może się rozwinąć zawsze. Zdarza się nawet, że ten typ bólu głowy objawia się już u dzieci lub u seniorów.
Podstawowym podziałem migren są dwie postacie, czyli migrena bez aury i z aurą. Co więcej, do dziś nie udało się dokładnie i jednoznacznie ustalić, jakie są jej przyczyny. Uważa się jednak, że czynników może być wiele. Zaczynając od ganów, a na czynnikach środowiskowych kończąc.
Oprócz silnego bólu głowy, który zazwyczaj pojawia się z jeden strony głowy (większość pacjentów lokalizuje go w okolicy za okiem, w obrębie skroni i czoła) i ma charakter rozpierający i pulsujący, to przy migrenie pojawiają się również:
- nadwrażliwość na różne bodźce,
- nudności,
- wymioty,
- zaburzenia wegetatywne.