Pacjenci wolą e-wizyty i e-porady? Zdalna pomoc medyczna

2020-01-08 12:58

Aż 90 proc. Polaków chce korzystać ze zdalnych porad lekarskich. Pacjenci uważają bowiem, że taka "telemedycyna" usprawni dostęp do lekarza i skróci oczekiwanie na wizytę. Co motywuje do e-porad czy też e-wizyt u lekarza?

Pacjenci wolą e-wizyty i e-porady? Zdalna pomoc medyczna
Autor: Getty Images Aż 90 proc. Polaków chce korzystać ze zdalnych porad lekarskich.

Pacjenci uważają, że telemedycyna ułatwi dostęp do lekarza i do specjalisty, skróci czas oczekiwania na poradę i pomoc medyczną. Według badania MedFile „Cyfrowa opieka zdrowotna – potencjał zdalnych porad lekarskich w Polsce” przeprowadzonego we współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowymo BioStat metodą CAWI od 27 do 30 listopada 2019 roku na reprezentatywnej grupie 1001 Polaków wynika, że ponad połowa ankietowanych korzystała już z jakiejś formy zdalnej pomocy medycznej.

Czytaj więcej: E-recepta (elektroniczna recepta) - czym jest? Realizacja e-recepty

Zwykle do skorzystania z e-wizyty pacjenci potrzebowali zachęty - czy to w postaci rodziny, znajomych, czy też w postaci lekarza czy wpisów na stronie internetowej placówki medycznej. Jednak co czwarty pacjent nie ufa e-medycynie i woli kontakt osobisty z lekarzem.

Często spotkanie z e-medycyną odbywa się na poziomie zapisywania na świadczenia medyczne lub odbioru wyników - zdalną poradę lekarską (w formie e-wizyty) na przykład przez telefon uzyskało 21,5 proc. z nich, natomiast receptę online – 20,8 proc. Wyniki badań udostępnione zostały online 16,2 proc. tej części ankietowanych, którzy skorzystali ze zdalnej pomocy medycznej, zaś 14,2 proc. przekazano informację o wynikach telefonicznie.

W ogólnej ocenie zdalna pomoc medyczna oznacza łatwiejszy dostęp do lekarza, także do lekarza specjalisty, krótszy czas oczekiwania na konsultację oraz ogólnie krótszy czas przeznaczony na uzyskanie pomocy medycznej.

Wiele placówek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów udostępniając porady online - można poprzez czat lub telefon skontaktować się z lekarzem i uzyskać poradę w podstawowym zakresie. Należy jednak pamiętać, że taka rozmowa nie zastąpi pełnego badania. 

Polecamy: Skierowanie na badania: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?