Osobowość zapisana w mikrobiomie. Odkryto, że bakterie w jelitach mogą wpływać na nasz charakter

2022-03-18 12:55

Naukowcy odkryli, że mikrobiom jelitowy może wpływać na osobowość. Nowe badanie mówi, że zdrowie jelit ma wpływ na cztery odrębne cechy!

Dwie przyjaciółki rozmawiają i piją kawę
Autor: Getty Images

Naukowcy z Clarkson University w Poczdamie w stanie Nowy Jork odkryli, że mikrobiom jelitowy i szlaki metaboliczne mogą wpływać na poziom energii, zmęczenie i codzienną osobowość danej osoby.

Mikrobiom a cechy osobowości

Pewne, odrębne bakterie są silnie powiązane z jedną z czterech zdefiniowanych cech osobowości, które dana osoba może posiadać.

Podobnie jak osobowość człowieka, mikrobiom jelitowy często się nie zmienia. Jednak pod wpływem przyjmowania antybiotyków lub innych leków, bakterie mogą w rezultacie zmienić zachowanie człowieka. Wszystko ze względu na zmianę mikrobiomu pod wpływem tych leków. Może więc mieć to wpływ na odczuwanie poziomu zmęczenia lub energii.

Jak twierdzi dr Robert Yolken, naukowiec z Baltimore w stanie Maryland, „Potrzebne są dalsze badania, ale nasze sugerują, że jeśli uda nam się zapobiegać infekcjom i zminimalizować leczenie antybiotykami u osób z chorobami psychicznymi, być może będziemy w stanie zapobiegać występowaniu epizodów maniakalnych”.

Czytaj też: Przyjmujesz antybiotyki? Sprawdź, czy nie popełniasz błędów

Zespół SIBO - niebezpieczny czy tylko uciążliwy?

Jak dokonano odkrycia?

Naukowcy przebadali dane 20 uczestników badania. Każdy z uczestników brał wcześniej udział w badaniach nad zdrowiem mikrobiomu prowadzonym przez doktora Boolani. Wszyscy zostali przebadani w celu upewnienia się, że nie stosowali ostatnio leku, który wpłynąłby na ich mikrobiom.

Korzystając z próbek kału, naukowcy zbadali poziomy różnych bakterii u każdego z uczestników.

Zbadano również cztery cechy, które według doktora Boolani są podstawą energii psychicznej osobowości, zmęczenia psychicznego, energii fizycznej i zmęczenia fizycznego. Naukowcy odkryli silną korelację między pewnymi cechami a określonymi bakteriami znajdującymi się w mikrobiomie każdej osoby.

„Mamy nadzieję, że obszerne badanie dostarczy nam bardziej ostatecznych odpowiedzi, a na tej podstawie możemy sprawdzić, czy te odkrycia mogą pomóc wyjaśnić różnice interpersonalne w interwencjach żywieniowych mających na celu modyfikację uczucia energii i zmęczenia” - powiedział dr Ali Boolani, główny badacz i profesor fizykoterapii w Clarkson.

Czy zmiana cechy może zmienić mikrobiom?

Na to pytanie na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć naukowcy zauważyli zmiany osobowości pod wpływem zmian składu mikrobiomu, to nie ma dowodów na to, że proces ten działa w drugą stronę.

Jak twierdzi dr Ali Boolani, „Ponieważ wciąż uczymy się o mikrobiomie jelitowym, nie wiemy, czy jeśli spróbujemy zmienić naszą cechę osobowości, możemy zauważyć zmianę w mikrobiomie jelitowym; lub jeśli spróbujemy zmienić nasz mikrobiom jelitowy, możemy również zmienić naszą cechę osobowości”.

Mikrobiota jelitowa. Sprawdź, co o niej wiesz!
Pytanie 1 z 6
Dysbioza jelitowa to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki