Okresowy post w tygodniu pomaga schudnąć i nie tylko. Jak wpływa na zdrowie?

2021-11-18 9:31

Amerykańscy naukowcy postanowili zweryfikować, jak częstotliwość spożywania posiłków wpływa na zdrowie. Czy okresowy post ma w diecie sens?

Naukowcy z Intermountain Heart Institute w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badanie, w którym uczestniczyło 67 osób w wieku od 21 do 70 lat. Każda z nich miała co najmniej jeden objaw zdiagnozowanego zespołu metabolicznego, np. otyłość lub cukrzycę typu 2 i do tego wyższy poziom złego cholesterolu (LDL). Uczestnicy nie stosowali ani leków przeciwcukrzycowych, ani statyn.

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

Poprawa wskaźników metabolicznych

Uczestnicy stosowali 24-godzinny post okresowy dwa razy w tygodniu przez 28 dni, a później tylko raz w tygodniu przez kolejne 154 dni. Jeśli nie pościli, to mogli jeść posiłki, na jakie mieli ochotę w różnych porach dnia. Grupa uczonych obserwowała uczestników przez 6 miesięcy.

Z badania wynika, że okresowy post (inaczej spożywanie posiłków w określonym oknie czasowym) może być skuteczną strategią, która pomaga zmniejszyć poziom cukru, poprawić działanie insuliny oraz objawy zespołu metabolicznego. Natomiast nie mia ona wpływu na poziom cholesterolu.

Wpływ podwyższonego poziomu galektyny-3 na zdrowie

Po 26 tygodniach naukowcy zmierzyli u uczestników poziom galektyny-3. Jest to białko związane z hamowaniem odpowiedzi zapalnej. Badani, kiedy pościli raz na tydzień, mieli poziom galektyny-3 wyższy oraz mniej nasilone objawy zespołu metabolicznego i insulinooporności. Podobne efekty daje stosowanie leków tzw. inhibitorów SLGT-2 obniżających poziom cukru u osób z cukrzycą typu 2.

Zdaniem naukowców odkrycie wyższego poziomu galektyny-3 może odpowiadać za zmniejszenie ryzyka chorób serca i rozwoju cukrzycy typu 2. Wyższy poziom tej substancji oznacza zmniejszone ryzyko zdrowotne.

Uczeni podkreślają, że okresowy post trzeba stosować z rozsądkiem. Dlatego, że podczas głodówki szybko kończą się zapasy glikogenu, z którego uzyskuje się glukozę potrzebną dla mózgu. Okresowy post powinien trwać maksymalnie 24 godziny.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma European Heart Journal Open.

Prawda czy fałsz? Sprawdź, co wiesz o odchudzaniu

Pytanie 1 z 15
Odchudzanie polega na drastycznym ograniczeniu liczby kalorii.
odchudzanie