Odkryto zaskakującą rolę bakterii jelitowych. Mają zbawienny wpływ na najważniejszy narząd

2023-07-27 13:51

Probiotyki, to nic innego jak, "dobre bakterie", które mają korzystny wpływ na zdrowie. Odpowiadają między innymi za odbudowanie mikroflory jelitowej, a także przyczyniają się do produkcji niektórych witamin. Amerykańscy badacze odkryli kolejną właściwość probiotyków. Jak się okazuje, usprawniają one pracę narządu uchodzącego za swoiste "centrum dowodzenia" w naszym ciele.

Kobieta trzyma się za brzuch
Autor: Getty Images Odkryto zaskakującą rolę bakterii jelitowych. Mają zbawienny wpływ na najważniejszy narząd

Już we wcześniejszych badaniach, przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych, ustalono, że zażywanie probiotyków pozytywnie odbija się na zdrowiu. Teraz grupa amerykańskich naukowców z dwóch ośrodków badawczych: University of North Carolina w Chapel Hill i North Carolina State University postanowiła sprawdzić, czy priobiotyki tzw. "dobre bakterie" w formie tabletek stanowią wartościowe pożywienie dla naszego mózgu. Przeprowadzili w tym celu obserwacje z udziałem 169 osób w wieku od 52 do 75 lat. Uczestników podzielono na dwie grupy – na tych, którzy mieli łagodne zaburzenia funkcji poznawczych oraz na tych, którzy nie uskarżali się na żadne problemy neurologiczne.

W każdej z tych grup jedynie część ochotników przyjmowała przez trzy miesiące probiotyczne bakterie ze szczepu Lactobacillus rhamnosus GG (LGG), a pozostali placebo. Następnie naukowcy przeprowadzili wnikliwą analizę nad składem mikroflory jelitowej.

Wpływ bakterii jelitowych na kondycję mózgu

Jak pokazują wyniki, bakterie z rodzaju Prevotella zidentyfikowano u większej liczby uczestników z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych niż u osób bez tych zaburzeń. Zażywanie probiotyku spowodowało, że udział tych wspomnianych bakterii w mikroflorze jelit się zmniejszył, a do tego spadła ilość bakterii z rodzaju Dehalobacterium. Według badaczy zmiany te zachodziły jednocześnie wraz z poprawą wyników w testach na zdolności poznawcze.

Pozwoliło to naukowcom wysunąć wniosek, że skład mikroflory jelitowej można uznać za wczesny wskaźnik łagodnych zaburzeń poznawczych. Ich zdaniem odkrycie tej zależności daję niebywałą szansę na opracowanie nowych, nieinwazyjnych terapii, mających na celu spowolnienie pogarszania się sprawności umysłowej.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Bakterie jelitowe usprawniają pracę mózgu

Współautor badania, Mashael Aljumaaha, twierdzi, że modyfikowanie mikrobioty jelitowej za pomocą probiotyków można traktować jako potencjalną, dobrą strategię na poprawienie sprawności umysłowej. Dotyczy to szczególnie osób, u których stwierdzono łagodne zaburzenia poznawcze.

- To dokłada kolejną cegiełkę do lepszego zrozumienia powiązań między mikroflorą jelitową a mózgiem i otwiera nowe możliwości walki z pogarszaniem się zdolności poznawczych w związku wiekiem – dodaje.

W opinii naukowca wdrożenie właściwych interwencji na etapie łagodnych zaburzeń poznawczych może sprzyjać spowolnieniu postępów poważniejszych form demencji albo jej zapobiegać.

O swoim odkryciu badacze opowiedzieli podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia. Wydarzenie odbyło się w Bostonie w dniach od 22 do 25 lipca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki