Odkryto klucz do "fontanny młodości". Ma pomóc w leczeniu Alzheimera i depresji

2022-03-24 12:03

Wraz z wiekiem często przychodzi pogorszenie funkcji poznawczych. Mowa tu o schorzeniach takich jak zaburzenia pamięci, depresja, zaburzenia nastroju czy choroba Alzheimera. Badacze odkryli, w jaki sposób można wpływać na mózg, by zachować pamięć i sprawność umysłową na dłużej.

Matka z córką siedzą na tarasie
Autor: Getty Images

Zespół badaczy z Baylor College of Medicine oraz Jan i Dan Duncan Neurological Research Institute (Duncan NRI) w Texas Children's Hospital odkrył, że głównym elementem odpowiedzialnym za zachowanie pamięci jest kwas oleinowy. Badanie to może być wstępem do odkrycia nowych strategii terapeutycznych przeciwdziałających pogorszeniu funkcji poznawczych i nastroju u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Neurogeneza możliwa z wykorzystaniem kwasu oleinowego

Współautorka badania, dr Mirjana Maletic-Savatic, profesor nadzwyczajny pediatrii i neurologii w Baylor and Texas Children's and badacz w Duncan NRI zauważa, że „Odkąd odkryto neurogenezę, wyobrażano ją sobie jako „źródło młodości”.

Jednak wraz z wiekiem, w przypadku niektórych chorób lub po ekspozycji na niektóre leki lub zniewagi, neurogeneza zmniejsza się, co wiąże się ze spadkiem funkcji poznawczych i depresją”. Dlatego zespół badaczy skoncentrował się na sposobie ponownego uruchomienia procesu neurogenezy.

Badacze wiedzieli, że głównym regulatorem neurogenezy jest białko występujące w nerwowych komórkach macierzystych, zwane TLX. Odgrywa ono główną rolę w narodzinach nowych neuronów. Jednak dotychczas nie było wiadomo, co stymulowało TLX, ani jak je aktywować.

Najnowsze badanie okazało się przełomem. „Odkryliśmy, że powszechny kwas tłuszczowy, zwany kwasem oleinowym, wiąże się z TLX, co zwiększa proliferację komórek i neurogenezę w hipokampie zarówno młodych, jak i starych myszy” – powiedziała współautorka dr Prasanna Kandel.

Nadzieja na nowe strategie leczenia

Kwas oleinowy jest głównym składnikiem oliwek. Jednak same oliwki nie są wystarczającym jego źródłem, gdyż prawdopodobnie nie dotarłby on do mózgu. Aby kwas oleinowy był skuteczny, musi być on produkowany przez same komórki - twierdzą naukowcy.

Dlatego odkrycie to otworzyło nowe szanse na opracowanie leków zdolnych do wnikania do mózgu i stymulowania neurogenezy.

„Ta strategia mogłaby potencjalnie zostać wykorzystana do leczenia chorób, takich jak poważne zaburzenia depresyjne i choroba Alzheimera" - mówi dr Damian Young, współautor badania, profesor nadzwyczajny farmakologii i biologii chemicznej oraz patologii w Baylor and Texas Children's oraz członek Baylor's Dan L Duncan Comprehensive Cancer Center.

Test: Czy masz depresję?
Pytanie 1 z 12
1. Czy od dłuższego czasu towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki