Odkryto dodatkowe korzyści z przyjmowania witaminy D? Widoczne tylko u konkretnej grupy

2023-02-07 13:57

Nowy przegląd badań klinicznych wykazał, że część osób może otrzymywać dodatkowe korzyści z przyjmowania witaminy D. Rezultaty analiz zostały opublikowane w czasopiśmie "Annals of Internal Medicine".

Odkryto dodatkowe korzyści z przyjmowania witaminy D? Widoczne tylko u konkretnej grupy
Autor: Getty Images Odkryto dodatkowe korzyści z przyjmowania witaminy D? Widoczne tylko u konkretnej grupy

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji, w tym także odgrywa rolę w wydzielaniu insuliny i metabolizmie glukozy. Nowe badania wykazują, że jej przyjmowanie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 przez osoby dorosłe.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca

Witamina D może opóźniać rozwój cukrzycy

Już wcześniejsze badania obserwacyjne wykazały korelację między niskim poziomem witaminy D w organizmie, a wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy. Teraz naukowcy z Tufts Medical Center dokonali systematycznego przeglądu i metaanalizy trzech badań klinicznych analizujących wpływ suplementacji witaminy D na ryzyko rozwoju tej choroby.

W ciągu trzech lat obserwacji badanych dorosłych - zdaniem autorów analiz - zauważono względne zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby o 15 proc. u osób, które suplementowały witaminę D w porównaniu z grupą placebo.

Eksperci z Tufts Medical Center uważają, że ekstrapolacja rezultatów przeprowadzonych przez nich analiz na ponad 374 miliony ludzi na całym świecie, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, sugeruje, że niedrogą suplementacją witaminy D, mogą opóźnić rozwoju cukrzycy u ponad 10 milinów osób.

Z suplementacją witaminy D nie można przesadzać

Z kolei eksperci z University College Dublin i Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w Irlandii przypominają, że poprzednie analizy wykazały znaczące niekorzystane skutki związane z przyjmowaniem witaminy D. Zwracają przede wszystkim uwagę na fakt, że suplementacja witaminy D w bardzo dużych ilościach, np. w celu zapobiegania cukrzycy typu 2 u niektórych pacjentów, może powodować poważne szkody.

Według National Health Service (NHS) osoba dorosła nie powinna przyjmować więcej niż 100 mikrogramów (4000 j.m.) witaminy D dziennie. Przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy D przez długi czas może doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemii. To z kolei może osłabić kości, a także uszkadzać nerki i serce.

O ile nie ma możliwości przedawkowania witaminy D poprzez ekspozycję na światło słoneczne, zawsze należy chronić skórę, jeśli przebywamy na słońcu przez dłuższy czas. Tylko tak możemy zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tkanek i zachorowania na raka skóry.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki