Oddział dla noworodków w Krakowie ma nosić imię przeciwniczki in vitro i aborcji. "To wybór skandaliczny"

2023-03-01 14:10

Za dwa dni ma odbyć się oficjalne otwarcie nowego oddziału dla noworodków w szpitalu przy ul. Siemiradzkiego w Krakowie. Władze tej placówki zdecydowały, że zostanie nazwany imieniem przeciwniczki in vitro i aborcji – lekarki Wandy Półtawskiej. Aktywiści wyrażają swoje oburzenie. Postanowili zareagować.

Oddział dla noworodków
Autor: Getty Images Oddział dla noworodków w Krakowie ma nosić imię przeciwniczki in vitro i aborcji. "To wybór skandaliczny"

3 marca 2023 roku zostanie otwarty nowy oddział dla noworodków szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. R. Czerwiakowskiego przy ul. Siemiradzkiego w Krakowie. Jego celem jest zapewnienie fachowej opieki nad wcześniakami urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży, noworodkami z wadami wrodzonymi lub chorobami genetycznymi płodu.

Patronką oddziału ma być Wanda Półtawska. "To wybór skandaliczny"

W piątkowej uroczystości wezmą udział minister zdrowia Adam Niedzielski, konsultant wojewódzki ds. neonatologii prof. Ryszard Lauterbach, a także dr Wanda Półtawska. To właśnie ta lekarka ma zostać patronką tego oddziału.

Aktywiści z inicjatywy obywatelskiej "DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski" nie zgadzają się z decyzją władz szpitala, podkreślając, że 101-letnia przyjaciółka papieża Jana Pawła II jest "zaciekłą antyaborcjonistką, homo i transfobką, przeciwniczką antykoncepcji i in vitro".

"Bezczelnością jest nadanie oddziałowi noworodków imienia Wandy Półtawskiej. (...) To nie jest dobry wybór! To wybór skandaliczny" – czytamy we wpisie udostępnionym na Facebooku.

O swoich działaniach aktywiści poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych. 1 marca 2023 o godz. 9:00 rozpoczęli protest z inicjatywy "Dość Milczenia. STOP klerykalizacji Polski", by ostrzec wszystkie osoby przed tym miejscem. Przed wejściem do szpitala mieli pojawić się transparentami z hasłem "Szpital to nie kościół! Lekarz to nie ksiądz!".

Gadaj Zdrów: Mama dwójki dzieci z in vitro: "Nie afiszuję się z tym"

Poglądy Wandy Półtawskiej

Rok temu doszło do podobnej sytuacji. Część miejskich radnych zaproponowała, aby lekarce Półtawskiej przyznać tytuł honorowego obywatela miasta. Wywołało to również wiele kontrowersji i sprzeciwów.

- Chociaż pani Wanda ma ogromne zasługi z okresu II wojny światowej, zasługi martyrologiczne, zasługi dla Kościoła katolickiego, to jej wypowiedzi i stanowiska, które dzielą ludzi na lepszych i gorszych, oraz nieprawdziwe tezy w dziedzinie medycyny sprawiają, że nie jest ona osobą godną otrzymania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa – skomentował wówczas radny Andrzej Hawranek z klubu KO.

Zdaniem badaczy zajmujących się pontyfikatem Jana Pawła II to właśnie Wanda Półtawska stoi za etyką seksualności autorstwa Karola Wojtyły i zakazem antykoncepcji. Od lat jest zaangażowana w działania na rzecz obrony życia. W licznych publikach i wystąpieniach niezmiennie przywoływała wartości i zasady bioetyki bazującej na antropologii chrześcijańskiej. Nieraz podkreślała też w swoich wypowiedziach, jak ważna jest rola wdzięczności w małżeństwie.

Lekarka znana jest ze swojej radykalnej postawy. Powiedziała kiedyś, że m.in. "rozwody, antykoncepcja i aborcja to patologie" oraz że "to, co robią lekarze (wykonujący zabiegi przerywania ciąży i przepisujący środki antykoncepcyjne – red.), jest gorsze niż holokaust II wojny światowej". Nieraz dr Półtawska wyraziła swoją opinię również na temat in vitro. Według niej "nie wolno traktować kobiety jak zwierzęcia rozpłodowego, a dziecka jak rzeczy".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki